Německo včera přidalo k Praze i Vídeň jako Covid-19 rizikovou oblast

17.09.2020 - EvropaPodle článku v dnešním Süddeutsche Zeitung zařadil včera Institut Roberta Kocha na seznam Covid-19 rizikových oblastí nově nejen Středočeský kraj, ale také i Vídeň. Podotkněme, že na tomto německém seznamu je již od minulého týdne Praha. Cestující do Německa, kteří cestují z rizikové oblasti jsou povinni při příjezdu předložit negativní výsledek testu na koronavirus, ne starší než 48 hodin. V praxi se jedná o propad cest z daného regionu téměř na nulu.

Odletová hala se seznamem příletů na vídeňském letišti, září 2019 (foto: Asurnipal / WikimediaCommons, CC-BY-SA-4.0)

Pro slovenské cestující (plus též z části ČR) do Německa má však tato rozhodnutí závažné důsledky. Německo je totiž pro Slovensko nejdůležitějším obchodním partnerem. Podílí se na dovozu zboží na Slovensko 16 % a na vývozu dokonce více než 22 %. Od začátku září již totiž Slováci nemohou cestovat do Maďarska a použít k odletu letiště Budapešť, jak byla část z nich zvyklá. Nyní tedy nemohou bez čerstvého negativního testu na koronavirus použít ani nejdůležitější výchozí bod svých obchodních cest - Vídeň. Mnoho možností jim tak k nutné cestě do Německa nezbývá. Buď jít na test a doufat, že let z Vídně nebude z důvodu náhlého propadu poptávky zrušen, provést celou cestu autem nebo letět přes polská letiště v Krakově nebo Katovicích, pokud bydlí nedaleko. Movitější klientela také může volit privátní lety, o než je obecně za současné situace zvýšený zájem.

Nyní se tedy na Slovensku se všemi důsledky projevuje absence přímé linky mezi slovenskými a německými letišti. Na krátkou dobu měly nedávno takovou linku jen Košice (do Düsseldorfu), ovšem její poptávku nahradily lety s přestupem částečně v Praze, ale hlavně právě ve Vídni. Eurowings plánuje obnovit linku z Düsseldorfu do Košic opět od zimního letového řádu a to od 25. října 2020. Plánovány jsou čtyři lety týdně vždy v pondělí, středu, pátek a neděli.

Témata