Mexické low-costy Volaris a Viva Aerobus se chtějí spojit
20.12.2025 10:37 - Latinská Amerika
V Mexiku se chystá spojení dvou nízkonákladových aerolinií. Včera o tom informovala zpravodajská agentura Reuters. Letecké společnosti Volaris a Viva Aerobus se dohodly na vytvoření nové letecké skupiny, která obě aerolinie zastřeší. Obě společnost mají i nadále fungovat nezávisle pod vlastními značkami.
Volaris a Viva Aerobus očekávají, že spojení přispěje ke snížení nákladů a zvýšení efektivity. Díky tomu by měly posílit svou pozici na mexickém trhu. Synergií by se dalo dosáhnout zejména v letadlovém parku. Obě společnosti mají totiž flotily složené z letadel řad Airbus A320 a A320neo.

Airbus A321neo mexické společnosti Viva Aerobus na letišti v Monterey (foto: Ziongarage/Wikimedia Commons - CC0)
Možné úspory by mohla přinést optimalizace sítě linek. Obě aerolinie si totiž na řadě linek přímo konkurují. Na mezinárodních linkách by pak spojení mohlo přinést rozšíření nabídky letů. Volaris má oproti Viva Aerobus výrazně širší nabídku letů do Spojených států a také do zemí střední Ameriky.
Plán na spojení musí ještě schválit akcionáři Volaris a Viva Aerobus. Očekává se, že k tomu dojde na konci příštího roku. S akciemi společností by se mělo i nadále obchodovat na burze v Mexico City a v New Yorku.
Dohodu musí odsouhlasit také příslušné mexické regulační orgány. Očekává se, že spojení obou nízkonákladových aerolinií se setká s odporem konkurenční společnosti Aeroméxico, která je mexickou dvojkou a jedničkou na mezinárodních linkách.

Volaris - Airbus A320 (foto: NS777/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)
Společnost Volaris je největší leteckou společností v Mexiku. Aerolinie byla založena v roce 2006 a v témže roce poprvé objednala letadla Airbus. V současnosti Volaris provozuje 147 letadel Airbus A320, A320neo, A321 a A321neo. Největším akcionářem Volaris je investiční fond Indigo Partners
Viva Aerobus je, co do počtu přepravených cestujících, třetí největší aerolinií v Mexiku. Společnost rovněž zahájila lety v roce 2006 a v současnosti provozuje 116 letadel Airbus A320, A320neo, A321 a A321neo. Aerolinii kontroluje prostřednictvím holdingu Grupo IAMSA mexický podnikatel Roberto Alcántara.