Mexická regionální aerolinie objednala elektrické letouny Alice

31.01.2023 - Latinská AmerikaAmericko-izraelský výrobce Eviation a mexický start-up Aerus podepsaly memorandum o dodávce třiceti elektrických letadel Alice. Nová letecká společnost sídlící v Monterrey chce tyto nové letouny využívat na svých plánovaných letech v severozápadním Mexiku.

„Aerus plánuje využívat letadla Alice pro lety v mexických státech Nuevo Leon, Tamaulipas, Coahuila a Veracruz. Historicky nedostatečně obsluhovaným komunitám v těchto severních regionech země tak poskytne dostupnou bezuhlíkovou, nákladově efektivní a pohodlnou leteckou přepravu,“ uvedl v prohlášení Aerus.

Elektrický letoun Alice v barvách mexické společnosti Aerus (foto: Eviation)

Společnost Aerus byla založena koncem loňského roku a je součástí skupiny Grupo Herrera, která působí v automobilovém průmyslu, ve finančnictví a v realitách. Aerolinie by měla zahájit svůj provoz v prvním čtvrtletí letošního roku. Do roku 2030 chce svými lety pokrýt celé Mexiko.

Provoz plánuje Aerus zahájit s letouny Cessna Grand Caravan. Vloni společnost objednala u Cessna Texron Aviation čtyři tyto 14místné letouny a dále dvě Cessny Skycourier pro 19 cestujících.

Elektrické letadlo Alice je určeno pro přepravu devíti cestujících. Letoun má být poháněn dvěma elektromotory Magnix Magni650 o výkonu 700 kW. Maximální rychlost letadla má být podle webu výrobce 482 km/hod a jeho dolet 400 kilometrů.

Jako první elektrická letadla Alice objednala americká regionální aerolinie Cape Air, která si zajistila dodávku až 75 letadel. Dalšími zákazníky jsou společnosti DHL Express, GlobalX Airlines, Evia Aero, Northern Territory Air Services a další. Vloni v listopadu výrobce Eviation informoval, že hodnota objednávek přesahuje dvě miliardy dolarů.

Témata