Malév plánuje koupi 30 letadel Suchoj Superjet 100

15.06.2009 - EvropaMaďarské aerolinie Malév dnes na pařížském aerosálonu podepsaly se společností SuperJet International prohlášení o záměru koupit 30 letadel Superjet 100. Podle šéfa Malévu Martina Gausse letoun dokonale vyhovuje pro síť Malévu. Hodnota předběžné objednávky dosahuje podle katalogových cen hodnoty okolo jedné miliardy amerických dolarů. Dodávka objednaných letounů, která budou létat v konfiguraci pro 98 cestujících, má být zahájena v roce 2011, přičemž každý rok by mělo být dodáno šest letadel.

SuperJet 100, dříve známý jako Russian Regional Jet (RRJ), je první nové ruské dopravní letadlo za posledních dvacet let. Letoun vyvinul ruský výrobce Suchoj ve spolupráci se společnostmi Alenia Aeronautica, Boeing Co., Snecma, Thales a dalšími firmami. SuperJet bude vyrábět společnost SuperJet International, společný podnik Suchoje s Alenia Aeronautica. Na pařížském aerosalónu se letoun SuperJet představí návštěvníkům i v letové ukázce. Rusové mají s novým letounem velké plány, v kratším horizontu by chtěly navýšit počet pevných objednávek na 150 letadel, v delším časovém horizontu pak zaujmou pětinový podíl na celosvětovém trhu této kategorie a konkurovat brazilskému Embraeru a kanadskému Bombardieru.

Maďarské aerolinie Malév byly zprivatizované v roce 2007 ruskou leteckou společností Kras Air, která se však v loňském roce dostala do finančních potíží a zkrachovala. Její podíl v Malévu následně převzala financující ruská státní Vněšekonombanka (VEB). Předběžnou nejnovější objednávkou pokračuje Malév v obnově své regionální flotily, před rokem objednal na aerosalónu ve Farnborough čtyři nově letouny Bombardier Q400 a další starší si pronajal.

Témata