Evropská komise: pomoc státu Malévu byla nelegální

09.01.2012 - EvropaEvropská komise (EK) dnes vydala rozhodnutí, že finanční pomoc státu poskytnutá v letech 2007-10 letecké společnost Malév byla nelegální a představovala narušení hospodářské soutěže. EK požaduje po maďarské vládě, aby zajistila vrácení poskytnuté pomoci Malévu, čímž by mělo dojít k odstranění narušení soutěže. EK ve svém rozhodnutí vycházela z toho, že Malév by kvůli své špatné finanční situaci získal na běžném trhu financování za horších podmínek nebo vůbec ne. Obecně v rámci legislativy EU mohou podniky ve finančních problémech získat státní pomoc, avšak za přísně vymezených podmínek s cílem provést restrukturalizaci firmy. Pomoc Malévu však tato kritéria nenaplnila a společnost ani nepřesvědčila EK o životaschopnosti svého obchodního modelu.

EK neuvedla jakou částku by Malév měl vrátit, nicméně ve své zprávě uvádí výčet podpor, které zkoumala. Maďarská vláda tak v minulosti poskytla Malévu úvěr ve výši 76 milionů eur, ručila za úvěry ve výši 47 milionů eur, v několika fázích navýšila jmění společnosti celkem o 98 milionů eur a také poskytla odklad splatnosti daně a sociálního pojištění ve výši 43 milionů eur. Z výčtu je zřejmé, že částka, jež by měla být vrácena, se bude pohybovat v řádu desítek milionů eur.

Maďarská vláda akceptovala rozhodnutí EK o nelegálnosti poskytnuté pomoci. Podle agentury Reuters se maďarská vláda bude zabývat budoucností společnosti Malév na svém zasedání 16. ledna. Maďarské ministerstvo národního rozvoje uvedlo, že zachování národního leteckého dopravce operujícího z Budapešti je v zájmu Maďarska. Podle ministerstva je připraveno několik scénářů řešení současné situace. V prosinci loňského roku ministr národního rozvoje Tamás Fellegi uvedl, že vláda již jedná se zahraničními investory o prodeji státního podílu v Malévu.

Témata