Mahan Air vypravuje komerční lety do Afghánistánu

21.09.2021 - Asie & AustrálieIránská letecká společnost Mahan Air obnovila své lety mezi Íránem a Afghánistánem, když minulou středu vypravila komerční charter z iránského města Mašhad do Kábulu. Jednalo se o první let společnosti do afghánského hlavního města od jeho ovládnutí hnutím Taliban. Společnost týž den rovněž vypravila druhý let, který přepravil cestující z Teheránu do Kábulu.

Iránský úřad civilního letectví zakázal lety do Afghánistánu z bezpečnostních důvodů 16. srpna 2021, den po vstupu bojovníků Talibanu do Kábulu. Před přerušením provozu létaly Mahan Air mezi Mašhadem a Kábulem dvakrát týdně s Airbusem A310.

Jako první obnovila komerční lety do Afghanistánu společnost Pakistan International Airlines, která 13. září vypravila charterová let pro zaměstnance Světové banky z Islámábádu do Kábulu. Ještě předtím přistálo na kábulském mezinárodním letišti několik letů Qatar Airways, které evakuovaly z města zejména cizí státní příslušníky. Začátkem září rovněž afghánská letecká společnost Ariana Afghan Airlines obnovila vnitrostátní lety.

Mahan Air je druhá největší iránská letecká společnost. V roce 2011 se aerolinie dostala na americký sankční seznam kvůli přepravě členů elitních jednotek Quad a jejich vojenského vybavení do zahraničí. Společnost je údajně úzce napojena na iránské revoluční gardy. Kvůli sankcím tak mají americké firmy zakázán jakýkoliv obchodní styk s touto leteckou společností.

Témata