Luxair se vloni propadl do hluboké ztráty

11.05.2021 - EvropaLucemburská letecká společnost Luxair zveřejnila v pondělí své hospodářské výsledky za loňský rok. Kvůli pandemii koronaviru zaznamenala aerolinie 70% pokles tržeb, což vedlo k provozní ztrátě 73 milionů eur. Celkově se hospodaření Luxair vloni propadlo do ztráty 154,9 milionů eur. V roce 2019 skončila společnost v zisku 8,1 milionů eur.

Počet přepravených cestujících v meziročním porovnání klesl o 71 %. Průměrná obsazeno letadel pak poklesla o 15 procentních bodů na 52 %.

Luxair - Boeing 737-700 (foto: Maarten Visser/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

I v letošním roce bude hospodaření společnosti a počty cestujících ovlivněny pandemií koronaviru. Dopady této krize a její délku je podle Luxairu obtížné předvídat. Dopravce a jeho další společnosti LuxairTours a LuxairServices předpokládají postupné obnovování provozu v průběhu léta 2021. Optimistické jsou prognózy LuxairCARGO pro letošní rok. Objem přepravovaného nákladu je totiž podle Luxairu stále vysoký.

Největším akcionářem společnosti Luxair je s 39% podílem Lucemburské velkovévodství následované lucemburskou státní bankou Banque et Caisse d’Epargne de l’Etat s 21,8 % akcií.

Témata