Letoun Air India Express přejel dráhu, trup se rozlomil

07.08.2020 - Asie & AustrálieBoeing 737-800 společnosti Air India Express registrace VT-AXH při přistání v indickém Kalikutu přejel dráhu a trup se rozlomil na dvě části. Letoun letěl na pravidelné lince IX1344 z Dubaje do Kalikutu. Na palubě bylo 184 cestujících a sedm členů posádky.

Kvůli silnému dešti na letišti v Kalikutu letoun necelých třicet minut kroužil nad letištěm. Poté se posádka rozhodla pro přistání v dešti. Letoun přejel v 19:40 místního času přistávací dráhu, sjel ze svahu a následně se trup rozlomil na dvě části. Letoun po havárii nezačal hořet.

V současnosti probíhá na místě neštěstí záchranná operace. První informace uváděli, že zahynuli oba piloti. Podle posledních zpráv serveru The Times of India si nehoda vyžádala 14 mrtvých a 123 osob je zraněno, přičemž 15 z nich je v kritickém stavu.

Zpravodajství britské televize Sky News o něhodě letadla (zdroj: Sky News/YouTube)

Air India Express je nízkonákladová divize národního dopravce Air India. Společnost byla založena v roce 2005 a s flotilou 25 letadel Boeing 737-800 létala do více než třicítky destinací v Indii a v okolních zemích (před vypuknutím pandemie koronaviru).

Pověst této aerolinie není nejlepší. V roce 2010 při přistání na letišti v Mangalore přejel Boeing 737-800 dráhu a narazil do stromů. Letoun následně zachvátil požár. Při havárii tehdy zahynulo 152 cestujících a šest členů posádky. Nehodu přežilo jen osm osob.

V roce 2018 se při startu v Tiruččiráppalli letoun Air India Express střetl s anténami směrového majáku umístěného za koncem dráhy a cihlovou zdí obklopující letiště. Při střetu byl poškozen trup letadla. Naštěstí však při tomto incidentu nebyl nikdo zraněn.

Štítky