Letiště Václava Havla Praha odbavilo vloni 3,66 milionu cestujících

25.01.2021 - Česká republikaV loňském roce odbavilo pražské ruzyňské letiště celkem 3 665 871 cestujících. V porovnání s rokem 2019 tak zaznamenalo letiště pokles odbavených cestujících o 79 %. Důvodem je samozřejmě pandemie koronaviru a s ní související restrikce cestování, které způsobily pokles poptávky po létání po celém světě. První dva měsíce loňského roku, kdy se ještě létalo normálně, měla Praha přímé letecké spojení do celkem 111 cílů. V dalších měsících už bylo letecké spojení z Prahy omezené v závislosti na epidemiologické situaci.

(ilustrační foto: Letiště Praha)

Nejrušnějším měsícem roku 2020 byl leden, kdy bylo odbaveno celkem 1 051 028 cestujících, což představuje dosavadní historický rekord za tento měsíc. Nejvíce lidí tak prošlo letištěm hned v pátek 3. ledna 2020, během kterého cestovalo přes Prahu celkem 49 387 lidí. Poprvé ve své historii došlo v měsíci únor k překonání hranice jednoho milionů odbavených cestujících.

Dopady pandemie koronaviru lze pozorovat v březnu, kdy počet cestujících klesl na 434 719 (-64,7 %). Největší pokles zaznamenalo pražské letiště vloni v dubnu, kdy odbavilo jen 5007 cestujících (-99,6 %) a v květnu 7846 cestujících (-99,5 %). Od června se počty cestujících začaly zvedat a svého vrcholu dosáhly v srpnu, kdy letištěm prošlo 346045 cestujících (-82,7 %). Od září zase počty klesaly až na 65823 cestujících v listopadu. V prosinci prošlo letištěm celkem 101962 cestujících. Od března do prosince tak letiště odbavilo jen 1,606 milionu cestujících.

Za celý loňský rok byl destinací číslo jedna Londýn (311673 cestujících), na dalších místech byl Amsterdam (214392) a Paříž (208159). V průběhu pandemie se však pořadí top cílů pražského letiště proměnilo. Od května byl cílem číslo s výjimkou července nizozemský Amsterdam. Připomeňme, že nizozemská letecká společnost KLM začátkem května obnovila jako jedna z prvních aerolinií své lety do Prahy po jarní vlně epidemie. V závěru roku se druhým nejdůležitějším cílem stal Kyjev, na třetím místě se pak střídaly různé turistické destinace jako Djerba, Malaga či Dubaj.

Terminál 1 Letiště Václava Havla Praha (foto: Letiště Praha)

Podle zveřejněných provozních výsledků se za uplynulý rok na Letišti Václava Havla Praha uskutečnilo celkem 54 163 vzletů a přistání (tzv. pohybů). Oproti roku 2019 klesl počet pohybů o 65 %. Pokles pohybů se více dotkl pravidelné přepravy, a to o 71 %. Nepravidelná přeprava zaznamenala pokles jen o 35,8 %.

Letiště odbavilo vloni celkem 52 442 tun leteckého nákladu, což v meziročním srovnání byl pokles o 35,8 %. Výrazný nárůst zaznamenaly nepravidelné nákladní lety, na které připadlo 3372 tun nákladu znamenající nárůst o úctyhodných o 1405 %.

V současnosti se z pražského letiště létá do více než dvacítky destinací. Letiště Praha je připraveno na postupné obnovování provozu. To vše bude samozřejmě záležet na vývoji epidemiologické situace a uvolňování restrikcí pro cestování. Roli bude hrát také rychlost očkování a nastavená jednotná pravidla pro letecké cestování.

„Letiště Praha je připraveno na postupný návrat leteckých společností a cestujících, ke kterému by mělo začít docházet v průběhu tohoto roku. S ohledem na poptávku a strategie leteckých společností je v roce 2021 naší prioritou obnovení leteckých spojení do klíčových evropských destinací,“ uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Aktuálně mohou cestující využít z pražského letiště přímá letecká spojení do více než dvacítky destinací. Dostupnost dalších přímých leteckých spojení bude záležet zejména na vývoji epidemiologické situace, která rozhodne o případném uvolnění podmínek pro vycestování. Významnou roli bude hrát také míra a rychlost proočkování v Evropě a nastavená jednotná pravidla pro létání.

Štítky