Letiště v Soluni nebude přijímat turistické lety

02.11.2020 - EvropaKvůli vysokému počtu případů onemocnění covid-19 vyhlásila řecká vláda lokální lockdown v prefekturách Soluň a Serres. V rámci tohoto mimořádného opatření je možné cestovat jen v nezbytných případech. Povoleny jsou cesty ze zdravotních důvodů, pro obchodní účely a z naléhavých rodinných důvodů. Z tohoto dojde k omezení provozu mezinárodního letiště v Soluni. V omezené míře budou zachovány některé pravidelné lety. Počítá se s tím, že letiště nebude přijímat lety využívané turisty.

Terminál pro cestující na letišti v řecké Soluni (foto: Kayhan ERTUGRUL/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

V rámci vyhlášených opatření platí v Soluni zákaz nočního vycházení od půlnoci do páté hodiny ranní. V průběhu dne je možné vycházet do práce nebo k lékaři za podmínky oznámení pohybu pomocí sms zprávy.

Letiště v Soluni provozuje německá skupina Fraport v rámci konsorcia s řeckým partnerem Copelouzos Group. Konsorcium uzavřelo v roce 2015 smlouvu s řeckou vládou na provoz a správu 14 řeckých letišť. Fraport zaplatil řecké vládě za získání koncese částku 1,234 miliardy eur a v dalších letech konsorcium platí státu pravidelný koncesní poplatek ve výši 22,9 milionů eur. Konsorcium se rovněž zavázalo investovat stovky milionů eur do rozvoje spravovaných letišť.

Témata