Letecké společnosti začaly rušit lety na Rhodos

23.07.2023 14:45 - EvropaKvůli rozsáhlým lesním požárům na jihovýchodě ostrova Rhodos a probíhající evakuaci začaly rušit první letecké společnosti lety na tento oblíbený cíl letní dovolené. Německá cestovní kancelář TUI ruší do středy všechny lety na ostrov. Podobně postupuje i bristká společnost Jet2, která dnes zrušila několik letů. Zrušeny jsou lety například z Nottinghamu a Newcastlu. Naopak z Birminghamu, Leedsu a Londýna lety Jet2 proběhly. Let z Osla dnes zrušila společnost jettime a z Helsinek společnost Norwegian. Ostatní společnosti zatím létají na ostrov podle plánu. A to včetně dnešních letů na Rhodos společnosti Smartwings z Brna, Prahy a Tel Avivu. Avšak některé cestovní kanceláře začaly rušit zájezdy na nejbližší dny a organizovat repatriační lety.

Situace na ostrově je totiž napjatá. Kvůli rozsáhlým požárům na jihovýchodě ostrova byly evakuovány desetitisíce lidí, chybí pro ně postele a jídlo. „Nemohli jsme do svého hotelu v Lindosu, protože byl evakuován,“ popsala pro BBC turistka Lesley Youngová. Přestože má pojištění dovolené v hodnotě 2000 liber na náhradní ubytování, žádné náhradní ubytování prostě nenašla. „Lidé spali v lepenkových krabicích, k občerstvení byla jen voda."

"Lidé nově přijíždějící na Rhodos nemají kde zůstat,“ popsal situaci zástupce samosprávy Rhodosu Athanasios Vyrinis pro stanici OpenTV. Odrazuje tak od příletu na ostrov i ty dovolenkáře, kteří mají zajištěn pobyt na severní a západní, požáry relativně nezasažené straně ostrova. Naopak nejvíce postižené jsou vesnice Kiotari, Gennadi, Pefki, Lindos, Lardos a Kalathos. Z místních pláží odtud čluny a lodě evakuovaly přes 19000 místních obyvatel a 3000 turistů. Ti mnohdy museli opustit své hotely ve spěchu a v některých případech bez dokladů míří k místnímu letišti. S požáry na Rhodu aktuálně bojuje na 250 hasičů podporovaných 18 požárními letadly. Snaží se především zabránit dalšímu šíření ohně do hustěji obydlených oblastí. Situaci komplikují nezvykle vysoké teploty šplhající ke 40 stupňům a také fakt, že v Řecku hoří najednou také na dalších místech. Velké požáry jsou hlášeny též z blízkosti Atén, na ostrovech Evia a Aigio. Hoří také na ostrově Corfu. To Řekům znemožňuje koncentrovat svoji požární techniku na jednom místě.

První české cestovní kanceláře jako například Exim Tours a Fischer začaly nabízet bezplatné storno nebo změnu zájezdu. Na sociálních sítích si lidé obecně stěžují na nedostatek informací v souvislosti s naplánovanými zájezdy na Rhodos. Ministerstvo zahraničí jim doporučuje dobrovolnou registraci v systému DROZD. Na straně cestovních kanceláří jsou jejich informační telefonické linky přetížené dotazy zákazníků, kteří se ptají, zda jejich dovolená nebude zrušena. Cestovní kanceláře žádají klienty s pozdějšími termíny dovolených, abych neblokovali informační linky ve prospěch těch, co mají na dovolenou na ostrově aktuálně nastoupit.

letiště Diagoras Rhodes, červenec 2007 (autor: Aldo Ardetti, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata