Některé letecké společnosti dnes raději ruší lety na Tchaj-wan

05.08.2022 - Asie & AustrálieZ důvodu cvičení čínských ozbrojených sil, které probíhá na několika místech v těsné blízkosti ostrova Tchaj-wan, ruší letecké společnosti plánované lety do hlavního města Tchaj-peje (anglicky Taipei). Vzrušení přinesla návštěva ostrova Nancy Pelosiovou, předsedou Sněmovny reprezentantů USA, i přes čínské výhrůžky a diplomatické aktivity. Čína tak vojenským cvičením v blízkosti ostrova demonstruje sílu a odhodlání Tchaj-wan, který považuje za vzbouřeneckou provincii, jednoho dne dostat zpět pod svou správu. Vojenské cvičení, jehož součástí je odpálení i několika balistických střel, probíhá na moři hned na několika místech zároveň v těsné blízkosti ostrova. Číně, jakožto nejnovější největší ekonomice světa, rostou v posledních letech silně i politické a mocenské ambice.

Celá současná roztržka, která hrozí vyústit v lokální válku, sahá zpět až do druhé světové války, do doby, kdy byla Čína obsazena Japonskem. Proti němu společně bojovali jak komunisté, tak i Kuomitang neboli Čínská národní strana. Komunisté a Kuomitang vedli po ukončení druhé světové války mezi sebou tvrdou občanskou válku o moc v Číně. V roce 1949, kdy komunisté zcela ovládli pevninskou Čínu, se Kuomitang stáhl na Tchaj-wan a ten si díky podpoře USA udržel nezávislost na čínských komunistech až do dnešních dnů.

Významné asijské letecké společnosti Korean Air Lines a Singapore Airlines dnes preventivně z důvodu probíhajícího blízkého cvičení ruší lety do Tchaj-peje, zatímco například japonská ANA je má stále v plánu. Podle mluvčího však musela společnost přeplánovat trasu letu, stejně jako trasu letu do blízkého Hong Kongu.

pohled na Tchaj-pej, duben 2019 (autor: Balon Greyjoy, Wikimedia Commons)

Témata