Čína v neděli zkomplikuje 33 civilních letů u Tchaj-wanu

13.04.2023 - Asie & Austrálie



Pokračující čínské vojenské cvičení severovýchodně od ostrova Tchaj-wan má v neděli zkomplikovat civilní lety. Čína původně tchajwanským úřadům oznámila, že po tři dny mezi 16.-18. dubnem významně omezí civilní provoz v blízkosti Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters, která cituje tchajwanského ministra dopravy, však má být omezení civilního provozu nakonec po protestech tchajwanské a japonské vlády omezeno na pouhých 27 minut a ovlivní jen 33 plánovaných letů. Ode dneška tak japonské a tchajwanské úřady informují lodě a řídící letového provozu, aby se oblasti plánovaného vojenského cvičení v neděli dopoledne v určený čas dokázaly vyhnout. Jedná se o oblast poblíž skupiny sporných ostrůvků, které Čína nazývá Diaoyu a Japonsko Senkaku.

Tyto události tak navazují na několikadenní intenzivní vojenské cvičení, které Čína uspořádala v okolí Tchaj-wanu v reakci na setkání tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym, které se uskutečnilo minulý týden v Kalifornii. Není to poprvé co Čína oznámila omezení vzdušného prostoru v blízkosti Tchaj-wanu. Naposledy k tomuto kroku sáhla loni v srpnu. Stalo se tak v reakci na návštěvu tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchajwanu, který Čína považuje za odtrženou součást svého území. Tehdy musela letadla směřující na ostrov buď tankovat dodatečné palivo na oblétnutí oblasti nebo divertovat na jiná letiště na jihu ostrova.

Čína bedlivě pozoruje vývoj konfliktu na Ukrajině a důsledky sankcí na Rusko. Odhaduje tak možné reakce ostatních zemí v případě, že by se rozhodla k vojenskému obsazení ostrova. Zdá se však, že si čínští představitelé velmi dobře uvědomují, že by tento krok Čínu zcela jistě uvedl do částečné ekonomické a politické izolace a přímého konfliktu s USA.

Pohled na plochu tchaj-wanského letiště Tchaj-pej Songshan, září 2019 (foto: HuKi001/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Témata