Let Smartwings s jedním motorem šetří české úřady

27.08.2019 - Česká republikaPosádka letounu Boeing 737-800 společností Smartwings minulý čtvrtek při letu z Řecka do Prahy po výpadku motoru nepřistála na nejbližším vhodném letišti a po další 2 hodiny a 20 minut pokračovala v letu s jedním motorem do Prahy. Informace o incidentu jako první přinesl v pátek rakouský server Aviation Herald zaměřující se na incidenty a nehody v letecké dopravě. Zpráva záhy vzbudila značnou pozornost v letecké komunitě u nás i v zahraničí. V pondělí vydal prohlášení k incidentu Smartwings také Úřad pro civilní letectví (ÚCL).

Smartwings - Boeing 737-800 (foto: Laurent Errera/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Vraťme se však na začátek, ke čtvrtečnímu letu. Když Boeing 737-800 registrace OK-TVO se připravoval ke startu na lince QS1125 byl téměř zcela obsazen, na palubě bylo 170 cestujících. Podle záznamu Flightradar24 letoun v 8:28 místního času vzlétl z letiště na řeckém ostrově Samos k letu do Prahy. Podle Aviation Herald o dvacet minut později došlo k výpadku levého motoru CFM56. V tu dobu byl boeing nad Egejským mořem severovýchodně od Athén.

Piloti poté klesly z letové hladiny FL360 do nižší FL240, kde se pokusily podle Aviation Herald dvakrát restartovat motor. Poté, co se znovuspuštění levého motoru nepodařilo, posádka nepřistála na nejbližším vhodném letišti, jak radí manuál Boeingu, ale pokračovala v letu na jeden motor až do Prahy.

S Aviation Herald se spojil dispečer maďarského řízení letového provozu, který byl v kontaktu s českým letounem. Podle něj posádka neinformovala řídící o poruše motoru, ale jen o technickém problému, který zdůvodnil let v nižší hladině FL240. Podle Aviation Herald posádka oznámila poruchu motoru až krátce před Prahou.

Trasa letu QS1125 zaznamená serverem Flightradar24 (zdroj: flightradar24.com)

„Posádka postupovala v souladu s bezpečnostními a provozními postupy pro tyto případy a letadlo bezpečně přistálo. Velitel letadla patří k nejzkušenějším ve společnosti, posádka měla situaci pod kontrolou a rozhodně by nic nepodcenila,“ uvedla v sobotu mluvčí Smartwings Vlaďka Dufková pro server Zdopravy.cz.

V pondělí vydal k incidentu Smartwings prohlášení Úřad pro civilní letectví (ÚCL), ve kterém konstatoval, že po vysazení motoru „nedošlo k přistání na nejbližším vhodném letišti tak, jak je to v zájmu bezpečnosti posádky a cestujících na palubě v tomto případě přímo požadováno výrobcem letounu. Let byl však dokončen do cílové destinace.“ ÚCL dále uvedl, že napříč odbornými útvary a se svými partnery shromažďuje dostupné informace, které vyhodnocuje. „Zda to vyústí ve správní řízení vedené s velitelem letadla, společností, nebo dokonce podání trestního oznámení nelze v tuto chvíli předvídat, pro zamezení opakování podobného scénáře vynaloží ÚCL veškeré úsilí,“ uvádí se v prohlášení ÚCL.

Ředitel ÚCL David Jágr uvedl pro hlavní zpravodajskou relaci České televize dokonce, že na základě dosavadních informací je to pro úřad bezprecentní. „Jsme šokováni,“ uvedl doslova Jágr.

Podle serveru Českého rozhlasu prověřuje čtvrteční let Smartwings také Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). „Zahájili jsme šetření, které probíhá ve dvou rovinách. V té v technické se to týká motoru, který odešel během letu. Pravděpodobná příčina je palivo, ale šetření je v počátku,“ uvedl pro Radiožurnál vedoucí technických inspektorů ÚZPLN Pavel Mráček.

Témata