Kuvajtské Wataniya Airways objednaly 25 letadel Airbus A320neo

19.11.2017 - Asie & AustrálieObnovená kuvajtská letecká společnost Wataniya Airways uzavřela s Airbusem na dubajském aerosalonu memorandum o dodávce 25 letadel Airbus A320neo. Předběžný kontrakt, který byl podepsán prostřednictvím společnosti Golden Falcon Aviation, dosahuje hodnoty až 2,7 miliardy dolarů.


Airbus A320neo v barvách Wataniya Airways (foto: Airbus SAS)

Wataniya Airways vznikly v roce 2005, kdy Kuvajt ohlásil liberalizaci letecké dopravy. Společnost koncipovaná jako premium aerolinie zahájila pravidelné lety až o čtyři roky později. První linka tehdy dvakrát denně spojila Kuvajt a Dubaj. V roce 2010 Wataniya Airways zahájily lety do Evropy, když otevřely linky do Vídně a Říma. V březnu 2011 však společnost nečekaně z finančních důvodů zastavila všechny lety.

V loňském roce po vypořádání většiny závazků začali akcionáři uvažovat o restartu činnosti. K tomu skutečně došlo, společnost v červnu získala od kuvajtských úřadů potřebná povolení a týž měsíc došlo k obnovení letů, když byly otevřeny linky do Sarajeva, Baku a Tbilisi. Postupně byly otevřeny další nové linky do Bahrajnu, Bejrútu, Nadžafu v Iráku, Luxoru a Sohagu v Egyptě. Příští týden mají být zahájeny pravidelné lety do Alexandrie a Dohy.


Po podpisu kontraktu na 25 letadel Airbus A320neo. Zleva: Dr. Hamad Al-Tuwaijri, šéf Golden Falcon Aviation, John Leahy, provozní ředitel Airbus a Ali Al Fouzan, šéf Wataniya Airways (foto: Airbus SAS)

Předběžná objednávka 25 letadel Airbus A320neo signalizuje, že společnost plánuje po letošním restartu rychlý rozvoj. Wataniya Airways chce rozvíjet nové linky do Evropy, na africký kontinent i destinací v Asii. Management chce pronajímat od lessorů další stroje, takže v roce 2025 má flotila společnosti čítat 50-60 letadel.

Tomáš Hampl


Štítky: Wataniya AirwaysAirbusAirbus A320neoObjednávky letadelKuvajt