Kongo omezilo tankování letadel, problémy měly Brussels Airlines

24.08.2022 - AfrikaKvůli akutnímu nedostatku leteckého paliva omezila Demokratická republika Kongo začátkem tohoto týdne tankování letadel na 35 tisíc litrů kerosinu. Opatření má zatím platit do poloviny září. Zavedené omezení postihlo v pondělí let společnosti Brussels Airlines z Kinshasy do Bruselu. Let SN358 musel kvůli zavedenému omezení zcela zrušen a necelých 300 cestujících bylo rozvezeno do hotelů v Kinshase. Další plánovaný let byl veden přes Barcelonu, kde dotankoval palivo, a pokračoval do Bruselu.

Brussels Airlines se zabývaly alternativním vedením linky s mezipřistáním v Barceloně nebo v Luandě v Angole, tak aby nebylo nutné brát palivo na letišti v Kinshase. Nakonec bylo dnes odpoledne dosaženo dohody. Po sérii jednání v Kinshase učinily konžské úřady pro belgického dopravce výjimku v omezení, takže letecké spojení mezi Bruselem a Kinshasou může být opět provozované podle letového řádu bez mezipřistání.

Brussels Airlines - Airbus A330 (foto: Brussels Airlines)

Demokratická republika Kongo není jediným africkým státem, který se potýká s nedostatkem leteckého paliva. Nedávno se situace vyhrotila v Nigérii a hrozilo výrazné omezení vnitrostátních letů. Paradoxně je Nigérie šestým největším producentem ropy na světě, ale má jen omezené zpracovatelské kapacity, takže je nucena velkou část rafinovaných produktů dovážet.

V dubnu nedostatek leteckého paliva ohlásilo letiště v senegalském Dakaru, které současně požádalo letecké společnosti, aby jejich letadla měla s sebou potřebné palivo také na zpáteční let. Zahraniční dopravci se situaci přizpůsobili tak, že Dakar začali obsluhovat trojúhelníkovými lety, kdy při mezipřistání dotankovali palivo.

Témata