Komunita v Bernu to dokázala, FlyBair přestává být jen snem

22.12.2019 - EvropaLetišti Bern se za pomocí crowdfundigové komunity příspívající na stránkách www.flybair.ch podařilo koncem listopadu splnit cíl, vybrat milion švýcarských franků na start nové virtuální aerolinie FlyBair.

Embraer 190 v barvách FlyBair (foto: FlyBair)

Virtuální aerolinie FlyBair založená bernským letištěm oznámila po vybrání cílové částky, že 2. května 2020 zahájí provoz. Lety mají být zajišťovány švýcarskou leteckou společností Lions Air Skymedia, která si pronajme letadla Embraer 190 od German Airlines. Během příští letní sezony by se mělo létat zejména do středomořských destinací. Od podzimu 2020 chce FlyBair otevřít pravidelné linky do několika evropských měst.

Na svém webu společnost FlyBair napsala, že pro zajištění provozu v příštích letech stanovila nový cíl, vybrat jechce dalších 1,25 milionů švýcarských franků. Celkově chce aerolinie získat prostřednictvím crowdfundigu získat 2,25 milionů švýcarských franků, tedy v přepočtu zhruba zhruba 52,5 milionů Kč. To je kapitál, který by společnost potřebovala na dva roky provozu než se dostane do zisku.

Při představení projektu FlyBair začátkem listopadu mluvili zástupci letiště v Bernu o virtuální aerolinii jako o poslední šanci, jak zajistit pravidelné lety v Bernu. Pokud se to nepodaří, hrozí podle představitelů letiště, že Bern bude letištěm využívaným pouze pro privátní lety. Potřeba je zmínit, že samotné bernské letiště přispělo v rámci crowdfundigové kampaně částkou 250 milionů švýcarských franků. Díky vybrané částce se ambiciozní sen o vlastní letecké společnosti (byť virtuální) a obnovení pravidelných linek z Bernu stává skutečností.

Témata