Justice USA vystavila Boeingu účet za aféru kolem typu 737 Max - 2,5 miliardy USD

08.01.2021 - USA & KanadaVe čtvrtek 7.1.2021 souhlasil výrobce letadel Boeing v kauze kolem typu 737 Max s platbami v celkové výši 2,5 miliardy USD.

Podle čtvrtečního rozhodnutí ministerstva spravedlnosti Spojených států amerických se tato celková částka skládá ze tří položek. Největší z nich, ve výši 1,77 miliardy USD činí odškodnění zákazníkům - leteckým společnostem, kterým v souvislosti s uzemněním typu během necelých 2 let vznikly velké potíže. Poznamenejme, že v listopadu 2020 byl po úpravách typ opětovně uznán schopným v provozu v USA a několika dalších zemích. Na podobné schválení se například v Evropě stále čeká...

Další částka - 500 miliónů USD jde do fondu, jehož cílem je odškodnit příbuzné obětí z letů Lion Air 610 a Ethiopian Air 302, které v říjnu 2018 a březnu 2019 skončily tragickými nehodami.

Třetí částkou ve výši necelých 235 miliónů USD je pokuta samotná za podvodné jednání a spiknutí při schvalovacím procesu. Ve zdůvodnění pokuty se hovoří o Boeingu jako o společnosti s firemní kulturou zatajování informací.

Zdá se však, že celkový účet ve výši 2,5 miliardy USD za kauzu nebude pro Boeing konečný. Čelí rovněž žalobám od jednotlivých zákazníků, respektive se již jako u Ryanairu se zákazníkem dohodl na výrazné slevě při rozšíření stávající objednávky letadel. Ovšem finanční odškodnění a pokuta není pro Boeing jediným problémem, kterým čelí. Ztráta důvěry u zákazníků, storna objednávek mimo jiné v souvislosti s pandemií koronaviru jej tíží nyní možná i více než povinnost platby 2,5 miliard USD. Koncern na současnou situaci reaguje drastickými úspornými opatřeními - počet zaměstnanců má klesnout v roce 2021 na 130.000. Ještě před rokem pracovalo pro Boeing přes 160.000 lidí. Na druhou stranu firma Boeing se angažuje i v jiných odvětvích než jen v civilním letectví. Za zmínku stojí zbrojní výroba a tendence posledních let, kdy státy vydávají na zbrojení stále rostoucí sumy. Proto vyhlídky Boeingu do budoucna nejsou úplně pesimistické.


Kurs akcií společnosti zažil v posledních letech v souvislosti s typem 737 Max jízdu jako na horské dráze. Nejprve v souvislosti se zprávami o tom jak se model 737 Max dobře prodává, vystoupal na jaře 2018 na úroveň přes 400 USD za akcii, aby se po obou tragických nehodách drasticky propadl a pak v souvislosti s nemocí Covid-19 rychlý propad zopakoval na minimum - cenu okolo 90 USD za akcii v březnu 2020. V současné době, povzbuzen vidinou účinných vakcín, se opět kurs akcií Boeingu pohybuje o něco výše - nyní okolo 200 USD za akcii.

představení modelu 737 Max v prosinci 2015 (foto: Aka the Beav, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata