Jiří Marek se stal generálním ředitelem Air Serbia

27.12.2021 - EvropaNovým šéfem letecké společnosti Air Serbia byl jmenován český manažer Jiří Marek. Ve funkci generálního ředitele nahradí Duncana Naysmithe, který tuto pozici zastával poslední čtyři roky. Srbský národní dopravce těsně před Vánočními svátky oznámil, že Duncan Naysmith rezignoval na svou funkci z osobních důvodů. Zároveň společnost oznámila jmenování Jiřího Marka do funkce od 1. ledna 2022.

Jiří Marek, nový generální ředitel Air Serbia (foto: SEAS)

„Jiří Marek vedl expanzi sítě a transformaci obchodu s rekordními výsledky na konci roku 2019, kdy bylo přepraveno 2,8 milionu cestujících, na které navázal dvouciferným růstem v prvních dvou měsících roku 2020. Air Serbia během pandemie průběžně překonávala průměry odvětví a pohotově reagovala na nové tržní příležitosti. Je zkušeným lídrem a má plnou důvěru představenstva, aby vedl firmu v celé fázi jeho obnovy a rozvoje,“ uvedl Branislav Pejčić, předseda dozorčí rady Air Serbia.

Jiří Marek má dlouholeté manažerské zkušenosti u leteckých společností. Po absolvování studia na Západočeské univerzitě pracoval několik let u prodejce letenek Nemo & Selecta. V roce 2002 nastoupil do zastoupení Malévu v Praze a po dvou letech stal vedoucím českého zastoupení. Odtud se v roce 2009 přesunul do centrály Malévu v Budapešti, kde působil na pozici obchodního ředitele. V roce 2010 se stal ředitelem prodeje ČSA, v roce 2011 viceprezidentem ČSA pro obchod a marketing a v témže roce obchodním ředitelem ČSA.

V letech 2014-16 působil v polském LOTu, kde zastával pozici výkonného ředitele pro obchod a distribuci. Z Polska se přesunul do Itálie, do centrály společnosti Alitalia. Zde zastával po tři roky funkci viceprezidenta pro aliance a doplňkové služby. Od července 2019 Jiří Marek působil u Air Serbia jako ředitel pro obchod a strategii.

„Společnost Air Serbia se rychle zotavuje a do roku 2023 chce dosáhnout úrovně před pandemií v roce 2019 a následně nastoupit do fáze trvalého růstu jako regionální lídr,“ komentoval Branislav Pejčić současnou situaci srbské aerolinie.

Témata