Italský Neos začal nabízet lety na lince Toronto-Miláno-Amritsar

06.03.2023 - EvropaItalská letecká společnost Neos S.p.A., kterou jistě znají z dálkových letů z Prahy také někteří klienti cestovní kanceláře Čedok, začala nabízet od 6.dubna 1x týdně přímé letecké spojení Toronta a letiště Miláno-Malpensa. Odtud dále Boeing 787-9 Dreamliner poletí do indického Amritsaru. Linka tak kopíruje úspěšnou linku Neosu New York-Miláno-Amritsar.


Boeing 787-900 společnosti Neos Air, říjen 2020 (autor: Andrea Tavoni, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Jednosměrná letenka mezi Torontem a Milánem začíná na 308 amerických dolarech, z Toronta do Amritsaru začíná letenka na 570 dolarech za jeden směr. V ceně je občerstvení na palubě i odbavené 23kg zavazadlo. Odlet z Milána-Malpensy je vždy ve čtvrtek ve 12:30, odlet nazpět z Toronta je v 17:00 a přílet nazpět do Milána je v pátek ráno v 06:50. Letadlo poté letí do Amritsaru, kde má plánovaný přílet v 21:15 místního času. Tyto lety zatím samostatně Neos z Milána neprodává. Jsou sice v rezervačním systému společnosti již viditelné, ale jeví se aktuálně jako vyprodané. Naopak středeční lety z Milána do Amritsaru jako prodloužení linky z New Yorku koupit lze. Jejich cena začíná na 540 dolarech za jednosměrnou letenku.

Amritsar je nejvýznačnějším městem sikhského náboženství. Leží v indickém Paňdžábu blízko od hranic s Pákistánem. Žije v něm kolem 1,5 miliónu obyvatel. Jeho srdcem je sikhský Zlatý chrám, centrum tohoto jednoho z nejmladších a nejmenších monoteistických náboženství. Několik pogrom na Sikhy během 20.století (naposledy v roce 1984 v reakci na vraždu Indíry Gándhiové členy její sikhské stráže, protože nařídila vojenskou operaci proti sikhským separatistům) pak vedlo k silné sikhské emigraci z Indie, především na východ Kanady, ale také do Afriky, Velké Británie a USA. Počet Sikhů se odhaduje na 25 miliónů, z toho minimálně pětina v diaspoře mimo Indii. A právě na tuto diasporu žijící v Severní Americe cílí Neos svými lety s technickým přestupem v Miláně.

poutník u Zlatého chrámu v Amritsaru, březen 2009 (autor: Paulrudd, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Letecká společnost Neos byla založena v roce 2001 jako společný podnik italské cestovní kanceláře Alpitour a německé TUI Group. V současnosti provozuje flotilu 14 letadel - šesti Boeingů 787-9 Dreamliner, čtyř Boeingů 737 MAX 8 a čtyř Boeingů 737-800.

Témata