Italská společnost Ernest Airlines zbankrotovala

27.11.2020 - EvropaZačátkem tohoto týdne vyhlásil obchodní soud v Miláně bankrot letecké společnosti Ernest Airlines. Informoval o tom včera italský úřad civilního letectví ENAC. Věřitelé mají nyní 30 dnů, aby přihlásili své pohledávky.

Airbus A320 italské společnosti Ernest Airlines (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Ernest Airlines se dostaly do potíží začátkem letošního roku, kdy ENAC pozastavil platnost licence a společnost tak byla nucena od 13. ledna 2020 zastavit všechny své lety. Ještě během letních měsíců plánoval management Ernest Airlines restart letů. Provoz chtěl obnovit s flotilou šestnácti letadel ATR 72-600 a zaměřit se na regionální linky.

Druhá vlna pandemie koronaviru však zhatila veškeré naděje na znovuzahájení letů. Vzhledem k tomu, že společnost zastavila svůj provoz již v lednu, neměla nárok na finanční podporu z veřejných zdrojů, které stát a regiony zřídily na záchranu pracovních míst a firem po vypuknutí pandemie. O práci tak definitivně přijde 130 zaměstnanců této aerolinie.

Lednového pozastavení provozu využily konkurenční společnosti, například Wizz Air přišel s nabídkou nových linek z Itálie do Albánie. Na letech mezi Itálií a Ukrajinou zaplnil uvolněný prostor ukrajinský low-cost SkyUp Airlines. Pod vlastní značkou začala v Itálii létat bulharská společnost Tayaran Jet.

Společnost vznikla v roce 2015 jako FlyErnest, potřebnou licenci k zahájení provozu však získala až o dva roky později. V roce 2017 došlo rovněž ke změně názvu na Ernest Airlines. Hlavní základnu měla společnost na milánském letišti Malpensa. Koncem loňského roku společnost provozovala jeden Airbus A319 a tři A320. Před zastavením letů se Ernest Airlines soustředily na pravidelné linky spojující Itálii s Albánií a Ukrajinou. Provozovaly rovněž linky do Toulouse, Ženevy, Palma de Mallorcy a na Ibizu.

Témata