Itálie vyzývá zájemce o ITA Airways k podání nabídek

08.04.2022 - EvropaItalské ministerstvo financí vyzvalo podle informací agentury Reuters všechny potenciální zájemce o koupi většinového podílu v ITA Airways, aby do 18. dubna vyjádřili svůj oficiální zájem. Námořní skupina MSC ve spolupráci s německou Lufthansou projevila zájem o koupi většinového podílu ve společnosti ITA již v lednu jako první. A zároveň požádala o exkluzivní lhůtu 90 dnů na doladění podrobností akvizice.

Jenže italská vláda se rozhodla pro tržní postup, jehož cílem je ponechat otevřené dveře i dalším potenciálním zájemcům. A tak minulý měsíc ministerstvo financí vybralo společnosti Equita a Gianni & Origoni jako finančního a právního poradce pro privatizaci státních ITA Airways. V minulých letech se podobné pokusy o privatizaci předchůdce ITA Airways hned dvakrát příliš nevyvedly. A to když se italská vláda pokusila prodat ztrátovou společnost Alitalia nejprve společnosti Air France a později společnosti Etihad.

Rovněž ITA samotná se také snaží kontaktovat potenciální investory, neboť je managementu společnosti jasné, že bez silného strategického pratnera hrozí společnosti z dlouhodobého pohledu zánik. Podle agentury Reuters v této záležitosti spolupracuje s poradci z bank JPMorgan a Mediobanca. V minulých týdnech se o spolupráci se společností ITA vyjádřila i americká Delta Airlines. Ta by ovšem chtěla spíš prohloubit vzájemnou alianční spolupráci ohledně vzájemného sdílení letů. Koupi podílu v italském dopravci neplánuje.

A tak nejžhavějším kandidátem, který by měl získat většinu v ITA Airways, zůstává i nadále konsorcium společností MSC a Lufthansy. Do tohoto nejpravděpodobnějšího scénáře zapadá dnešní čerstvá zpráva, že Lufthansa Group, aby posílila svoji likviditu, si dojednala s konsorciem mezinárodních bank revolvingový úvěr ve výši dvou miliard euro.

Italská vláda by chtěla mít o strategickém partnerovi ITA Airways jasno nejpozději do poloviny června.


Airbus A320 společnosti ITA Airways, březen 2022 (autor: Styyx, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata