Irský specialista na pronájmy letadel AerCap hlásí dobré výsledky

29.07.2021 - EvropaDnes reportovala akcionářům hospodářské výsledky také irská společnost AerCap, která se specializuje na pronájmy letadel leteckým společnostem. Mezi zákazníky společnosti AerCap patří přes 200 světových leteckých společností, z našich končin AerCap uvádí jako své zákazníky společnosti SmartWings, Lot nebo třeba Austrian. AerCap je jedním z největších hráčů v tomto oboru podnikání. Sídlo společnosti je v irském Dublinu. Jejím vlastníkem je holding založený v Holandsku. Společnost obchoduje své akcie na burze v New Yorku pod kódem AER, momentálně za necelých 53 usd za akcii.

V březnu 2021 oznámil AerCap dohodu s firmou General Electric (GE) o převzetí jednoho ze svých konkurentů - GE Capital Aviation Services (GECAS) za 24 miliard usd a 46% akcií budoucí společnosti. Akcionáři AerCap s tímto krokem v květnu 2021 souhlasili. Momentálně je plán sloučení obou firem zkoumán příslušnými úřady.

Samotný AerCap hlásí za 2. kvartál roku 2021 zisk ve výši 250 miliónů usd, oproti 246 miliónům za stejné období loňského roku. Na první pohled se jedná o celkem stabilní vývoj. Pokud by se však nebraly v úvahu náklady spojené s aktivitami připravujícím převzetí GECASu, činil by zisk za druhé čtvrtletí již 310 miliónů usd, tj. 2,39 usd na akcii.

Společnost AerCap hlásí, že je svědkem masivního a rychlého zotavení leteckého trhu ve druhém kvartálu na všech hlavních světových trzích. O pronájmy letadel od AerCapu byl v druhém čtvrtletí velký zájem. Za toto období společnost uzavřela dohody o pronájmech 51 letadel, z toho 13 širokotrupých. Nová letadla, která společnost převezme v průběhu roku 2022 jsou již 100% rezervována mezi zájemci o jejich leasing. V současnosti činí průměrné stáří letadel v majetku společnosti 6,6 roku. K 30.6.2021 měla společnost v majetku nebo objednávkách nebo spravovala přes 1300 letadel. Letadla ve vlastním majetku měla hodnotu necelých 35 miliard usd. Téměř polovinu letadel v majetku společnosti tvoří letadla rodiny Airbus A320neo, významně jsou též zastoupeny Boeingy 737 NG/MAX.

Během 2. čtvrtletí se rovněž vyjádřili regulátoři z USA a EU souhlasně s transakcí GECAS. Tato transakce by měla být završena až ve 4. čtvrtletí tohoto roku. Díky poslednímu pozitivnímu vývoji na trhu s pronájmy letadel věří management společnosti ve správnost transakce GECAS.

Airbus A320neo (zdroj: media kit společnosti AerCap)

Témata