Irský Cityjet převzal první Suchoj Superjet

24.05.2016 - EvropaLetecká společnost Cityjet dnes převzala na slavnostním ceremoniálu v objektu Superjet International na letišti v Benátkách svůj první ruský letoun Suchoj Superjet 100 (SSJ100). Irský dopravce si vloni v říjnu pronajal 15 letadel SSJ100 s opcí na dalších šestnáct letadel. Hodnota kontraktu v případě realizace všech opcí dosahuje výše až jedné miliardy dolarů.

První Superjet 100 v barvách irského Cityjet (foto: Superjet International)

Irský Cityjet se stal prvním skutečným provozovatelem tohoto letounu v západní Evropě. Švýcarská společnost Comlux sice převzala jeden SSJ100, nicméně letoun létá u kazašské pobočky Comlux KZ. Kontrakt je důležitý i pro samotný Suchoj, který v irské společnosti po zrušení objednávky od VLM Airlines nalezl nového západního zákazníka. Podle Pata Byrna, výkonného ředitele Cityjet, je převzetí prvního SSJ100 začátkem obnovy flotily společnosti. Letouny SSJ100 mají totiž postupně ve flotily Cityjet nahrazovat starší stroje Avro RJ85.

Design kabiny pro cestující navrhlo italské studio Pininfarina (foto: Cityjet)

První SSJ100 v barvách Cityjet je očekáván v Irsku začátkem června. Letoun je vybaven 98 sedadly pro cestující, které mají rozestup 32 palců (81 cm). Konfigurace sedadel v jedné řadě je 2-3, přičemž sedadla jsou širší, než je běžné. Design kabiny pro cestující navrhlo italské studio Pininfarina.

Do konce letošního má Cityjet převzít další tři letouny SSJ100, dodávka zbylých jedenácti strojů je plánována na rok 2017. Suchoj Superjet 100 nemá zatím schválení pro lety na London City Airport. Na tomto letišti se přitom nachází jedna ze základen Cityjet. SSJ-100 má získat schválení pro toto londýnské letiště získat nejpozději v příštím roce.

Témata