Irský CityJet požádal o ochranu před věřiteli

20.04.2020 - EvropaIrská letecká společnost CityJet se kvůli pandemii koronaviru dostala do vážných finančních potíží. Podle serveru RTE.ie se aerolinie ocitla v platební neschopnosti a požádala dle irského o soudní ochranu před věřiteli.

Letoun Avro RJ-85 v barvách CityJet (foto: Julian Herzog/Wikimedia Commons - CC BY 4.0)

CityJet ve své žádosti k příslušnému soudu uvedl, že onemocnění COVID-19 má devastující dopad na příjmy v oblasti letecké přepravy. Podle vyjádření zástupce společnosti pro soud koronavir rovněž nepříznivě ovlivnil plánovanou fúzi s jinou aerolinií. CityJet delší dobu plánoval spojení se španělskou aerolinií Air Nostrum.
Podle dokumentů, do kterých nahlédl server RTE.ie, dosahují celkové dluhy CityJet výše 500 milionů dolarů a závazky ze současné činnosti převyšují o 186 milionů eur aktiva firmy. Největšími věřiteli jsou banky, leasingové společnosti a stát.

CityJet soud požádal soud o možnost provést restrukturalizaci, na jejímž konci by byla opět životaschopná firma. V posledních třech letech měla společnost každoročně příjmy vyšší než 220 milionů eur. Soud jmenoval dočasného komisaře, který má prozkoumat současný stav firmy a navrhnout možnosti restrukturalizace.

CityJet - Suchoj Superjet 100 (foto: SuperJet International/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Letecká společnost CityJet byla založena v roce 1992 a o dva roky později otevřela svou první linku z Dublinu na London City Airport, kterou provozovala ve spolupráci s Virgin Atlantic jako Virgin Cityjet. Postupně aerolinie začala létat na další londýnská letiště, otevřela linku do Bruselu a přidala další destinace. V roce 1999 CityJet zbankrotoval, do společnosti poté investovaly Air France. Následně začala aerolinie zajišťovat provoz vybraných regionálních linek pro Air France. V roce 2013 Air France-KLM společnost německému investorovi. V roce 2015 CityJet koupil od SAS finskou aerolinii Blue1. V roce 2015 společnost upoutala pozornost objednávkou až 25 letadel Suchoj Superjet 100. První ruský letoun se objevil na linkách Cityjet o rok později. CityJet postupně ukončil provoz svých linek a od roku 2017 se zaměřoval na ACMI pronájmy. Kvůli současné pandemii společnost tento měsíc přišla o kontrakt s Brussels Airlines na ACMI pronájem pěti letadel.

Témata