Irské aerolinie Stobart Air ukončily provoz, jdou do likvidace

12.06.2021 - EvropaRegionální letecká společnost Stobart Air dnes ráno oznámila zrušení všech plánovaných letů a ukončení provozu. Stalo se tak poté, co definitivně zkrachoval plánovaný prodej aerolinie společnosti Ettyl.

Stobart Air provozoval na základě franšízové dohody s Aer Lingus lety pod značkou Aer Lingus Regional z Dublinu a Belfastu do řady měst ve Velké Británii. Společnost rovněž létala pro Aer Lingus na některých irských vnitrostátních linkách. Stobart Air zaměstnával okolo 500 pracovníků a provozoval dvanáct ATR 72-600 a jeden ATR 42-600.

Letoun ATR 72-600 v barvách Aer Lingus Regional provozovaný společností Stobart Air (foto: John Hughes/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

„S velkou lítostí a smutkem můžeme potvrdit, že představenstvo společnosti Stobart Air jedná o jmenování likvidátora firmy a aerolinie s okamžitou platností ukončuje provoz,“ uvedl Stobart Air ve svém prohlášení. „Toto nevyhnutelné a obtížné rozhodnutí znamená, že všechny linky Aer Lingus Regional, které v současné době provozuje společnost Stobart Air na základě franšízové smlouvy se společností Aer Lingus, byly zrušeny,“ uvádí se dále v prohlášení.

Vlastní aerolinie, skupina Esken Group (dříve Stobart Group) se dříve dohodla na prodeji letecké společnosti Stobart Air firmě Ettyl z ostrova Man. Koncem května vyšlo najevo, že financování, jež si Ettyl zajistil na koupi aerolinie není již k dispozici a kupec není tak schopen transakci dokončit.

Stobart Air - ATR 42-600 (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Stobart Air uvedl, že vzhledem k dopadům pandemie koronaviru na leteckou dopravu a k faktu, že nejsou žádní další zájemci o koupi aerolinie, muselo představenstvo přijmout obtížné rozhodnutí o likvidaci firmy. Letecká společnost Aer Lingus na svých stránkách dnes informovala, že v pátek pozdě večer ji Stobart Air informoval, že s okamžitou platností vypovídá franšízovou dohodu a že všechny lety Aer Lingus Regional, které pro ni společnost zajišťovala jsou od dalšího dne zrušeny.

Dohodnutá franšízová smlouva měla platit do konce roku 2022. Již dříve však Stobart Air neuspěl ve výběrovém řízení na zajištění provozu v dalším období, když si Aer Lingus vybral novou irskou aerolinii Emerald Airways. Ta se v současnosti připravuje na zahájení provozu v lednu 2023.

Z historie Aer Arann... letoun Britten-Norman BN-2A Islander, se kterým společnost začínala (foto: calflier001/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Zastavení provozu Stobart Air znamená, že končí irská aerolinie s více než padesátiletou historií. Společnost vznikla v roce 1970, kdy začala jako Aer Arann s letounem Britten-Norman BN-2 zajišťovat spojení irského ostrova Árainn s pevninou. Dlouhá leta se provoz aerolinie omezoval pouze domácí lety. Zlom nastal v roce 1994, kdy aerolinie získala nové majitele, a začalo rozšiřování flotily a provozu. V roce 2014 došlo ke změně názvu na Stobart Air. V polovině minulého desetiletí byla společnost na svém vrcholu a provozovala až 940 letů týdně formou franšízy pro Aer Lingus, Flybe a CityJet.

V roce 2016 bylo plánováno spojení s irskou aerolinií City Jet, z kterého nakonec sešlo. V roce 2019 se Stobart Group dohodla s Virgin Atlantic na vytvoření konsorcia Connect Airways, jehož součástí se staly i Stobart Air, s cílem převzít britskou regionální aerolinií Flybe. V únoru 2019 představenstvo Flybe přijalo nabídku konsorcia na převzetí. O rok později v březnu 2020 se začátkem pandemie oznámily Flybe zastavení letů a krátce na to konsorcium vstoupilo do nucené správy. Po několika měsících se Stobart Group dohodly se správcem Connect Airways na zpětném odkoupení Stobart Air. Od té doby Stobart Group hledal kupce, který by aerolinii odkoupil. Jak bylo uvedeno neúspěch dohodnutého prodeje a dopady pandemie koronaviru vedly nakonec k rozhodnutí o likvidaci aerolinie.

Témata