Indie se otevře očkovaným turistům

16.10.2021 - Asie & AustrálieIndická vláda v pátek 15.10.2021 rozhodla, že se Indie téměř po devatenácti měsících otevře zahraničním turistům. Ti se musí prokázat ukončeným očkováním proti nemoci Covid-19. Navíc musí předložit při příjezdu i negativním výsledek testu na koronavirus, ne starší než 72 hodin. Opatření platí s okamžitou platností pro turistické charterové lety, od 15.11.2021 bude rozšířeno též i na individuálně přijíždějící turisty.

Aby indická vláda nyní turismus opět nastartovala, rozhodla se, že vydá prvních půl miliónu turistických víz zcela bez poplatku. Chladné období mezi říjnem a únorem s teplotami okolo 25 stupňů totiž bývalo dříve hlavní turistickou sezónou. Je totiž kromě horských oblastí na severu země k návštěvě ostatních částí Indie nejvhodnější. Začátek chladného období je též dobou významných svátků a festivalů. Včetně nejznámějšího svátku Díválí (Diwali - v překladu řada lamp) což je pět dní trvající slavnost jejíž součástí je zapalování malých hliněných lampiček jejichž světlo symbolizuje vítězství dobra nad zlem. Letos připadne indický státní svátek Díválí na 4.listopadu.

svátek Díválí ve Váránasí, listopad 2019 (foto: Pritiwary, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Právě indické svátky jsou však zdrojem velkých starostí indické vlády. Mohou totiž opětovně rozdmýchat vlnu infekce. Oficiální počty nově nakažených za jeden den se pohybují aktuálně okolo 20.000 osob. Podle zveřejněných statistik Indie zaznamenala 34 milióny potvrzených případů onemocnění a na Covid-19 již zemřelo nejméně 450.000 osob. I přes úctyhodné číslo 968 miliónu podaných dávek vakcín je však plně očkovaných občanů Indie 276 miliónů, což je jen 20% indické populace.

operace srdce v nemocnici v Chennai - hlavního střediska turistiky za levným zdravotnickým zákrokem (foto: hmhedp, Wikipedia Commons, CC-BY-SA-3.0 )

Na druhou stranu příjmy z turistiky Indii velmi chybí. V roce 2019 navštívilo zemi téměř 11 miliónů zahraničních turistů. Podle propočtů příjmy z turistiky před pandemií činily 9,2 % indického HDP. Stále významnější položkou byly rovněž příjmy od osob, které do Indie přicestovaly, aby zde absolvovaly zdravotnický zákrok - například plastickou operaci. Odhaduje se, že levnější zdravotnický zákrok byl hlavním účelem cesty až 500.000 zahraničních turistů ročně, především z Blízkého východu, asijských zemí, ale i Evropy a Ameriky.


Červená pevnost v Dillí - jeden ze symbolů hlavního města, březen 2011 (foto: Denimedger, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata