Indie povolila návrat letadel Boeing 737 MAX do provozu

27.08.2021 - Asie & AustrálieVe čtvrtek 26. srpna indický letecký úřad DGCA znovu schválil do provozu Boeingy 737 MAX. Letouny tohoto typu byly v Indii stejně jako v dalších zemích světa uzemněny v březnu 2019 po tragické havárii letounu společnosti Ethiopian Airlines. Již v dubnu povolil letecký úřad DGCA zahraničním dopravcům přelety s letouny Boeing 737 MAX indickým vzdušným prostorem.

(foto: Oleg V. Belyakov/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Boeing poskytl potřebnou součinnost a podporu při znovu schvalování 737 MAX do provozu. Indičtí provozovatelé budou muset splnit požadavky týkající se úpravy softwaru a dodatečného výcviku pilotů na simulátoru. Jednou z dřívějších podmínek bylo také zřízení letového simulátoru 737 MAX v této zemi. Boeing tomuto požadavku vyhověl a nese veškeré náklady na vybudování simulátoru.

V současnosti jediným indickým provozovatelem letadel Boeing 737 MAX je nízkonákladová aerolinie Spicejet. Ta již oznámila, že chce vrátit tento typ zpět do provozu do konce září. Společnost má ve své flotile 13 letadel 737 MAX 8 a dalších 192 kusů má objednáno.

Opětovné povolení letů 737 MAX v Indii je vzhledem k velikosti a rychlosti růstu zdejšího trhu dobrou zprávou pro amerického výrobce. Podle agentury Bloomberg jedná Boeing s nově připravovanou indickou low-cost aerolinií Akasa o dodávce 70-80 letadel 737 MAX 8 v katalogové hodnotě 8,5 miliardy dolarů.

Po Indii zůstává Čína poslední velkým trhem, kde letouny Boeing 737 MAX zatím nemohou létat. Na konci července mělo být zahájeno testování letadel čínským úřadem pro civilní letectví CAAC.

Témata