Indické Jet Airways plánují příští rok návrat

16.09.2021 - Asie & AustrálieLetecká společnost Jet Airways zveřejnila své plány na obnovení provozu. Indická aerolinie by chtěla obnovit pravidelné lety v průběhu 1. čtvrtletí 2022. Restart se má uskutečnit za pomoci Jalan Kalrock Consortium, konsorcia indického podnikatele Murari Lal Jalana a investiční firmy Kalrock Capital. Věřitelé společnosti schválili vloni na podzim plány tohoto konsorcia.

Boeing 737-800 společnosti Jet Airways na snímku z roku 2012 (foto: Faisal Akram/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

V průběhu června Jet Airways získaly od indických úřadů souhlas s obnovením provozu. V srpnu pak byl zahájen nábor pilotů a dalšího létajícího personálu. V pořadí se jedná již o třetí pokus o oživení této společnosti. Nyní Jet Airways řeší získání slotů na letištích, kam chce obnovit lety.

Jet Airways obnoví své lety přibližně s 25 letadly. Společnost se hodlá zaměřit na hlavní indické vnitrostátní linky, přičemž první let se má uskutečnit na lince Dillí - Bombaj. Postupně se má počet provozovaných letadel zvyšovat. Do tří let mají mít Jet Airways ve své flotile 50 letadel, do pěti let pak zhruba stovku letadel. Krátce před svým bankrotem společnost provozovala flotilu 119 letadel.

Jet Airways vyhlásily bankrot v dubnu 2019 a ukončily provoz. Vedle Air India byly Jet Airways jedinou full-service leteckou společností v Indii. Ostatní indické aerolinie se profilovaly jako nízkonákladoví dopravci.

Témata