Zkrachovalé Jet Airways chtějí v říjnu obnovit provoz

16.04.2022 - Asie & AustrálieZkrachovalá indická letecká společnost Jet Airways plánuje comeback. Se svými letadly chce po více než tříleté přestávce obnovit provoz v říjnu letošního roku. Uvedl to ředitel společnosti Sanjiv Kapoor pro indická média. Jet Airways zastavily lety v dubnu 2019 a vyhlásily bankrot.

Podle Kapoora budou obnovené Jet Airways provozovat hybridní model, kdy na palubách letadel bude business class s prémiovými službami a zároveň cenově vysoce konkurenceschopná ekonomická třída, ve které budou dodatečné služby jako například občerstvení na palubě zpoplatněny. Společnost k tomuto kroku vedla situace na indickém trhu, kde na vnitrostátních linkách panuje vysoká konkurence a pro cestující v ekonomické třídě je rozhodují cena. Zároveň je zde však skupina cestujících, která hledá kvalitnější služby.

Boeing 737-800 původních Jet Airways na snímku z roku 2012 (foto: Faisal Akram/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Kapoor dále uvedl, že společnost chce získat do konce tohoto měsíce osvědčení leteckého provozovatele. Pro získání osvědčení bude muset provést demonstrační let. V současnosti se na přípravách obnovení letů podílí okolo 200 zaměstnanců, kteří pracovali také u původních Jet Airways. Společnost chce při obnovení provozu využívat letouny Boeing 737NG. V současnosti probíhají jednání s leasingovými firmami o pronájmu letadel. Do budoucna není vyloučena objednávka nových letadel Airbus, Boeing či Embraer.

Boeing 737-800 společnosti Jet Airways na letišti v Dháce (foto: Faisal Akram/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Sanjiv Kapoor byl do funkce ředitele Jet Airways jmenován v březnu konsorciem Jalan Kalrock. Dříve zastával vedoucí pozice v leteckých společnostech Vistara a Spicejet. Finančním ředitelem společnosti je Vipula Gunatilleka, který byl dříve ředitelem SriLankan Airlines.

Zmíněné konsorcium Jalan Kalrock vloni koupilo zkrachovalé Jet Airways. Věřitelé společnosti pak schválili vloni na podzim plány konsorcia na obnovení provozu. Konsorcium vytvořil indický podnikatel Murari Lal Jalana a v Londýně sídlící investiční společnost Kalrock Capital. Podle plánu má konsorcium investovat do Jet Airways částku 180 milionů dolarů, z čehož zhruba třetina půjde na splacení závazků vůči věřitelům.

Zkrachovalé Jet Airways létaly se svými Boeingy 777 také na dálkových linkách do Evropy (foto: Robert Underwood/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Původní plány počítaly s obnovením letů v 1. čtvrtletí letošního roku. Konsorcium původně očekávalo, že Jet Airways převezme včetně platného osvědčení leteckého provozovatele a letištních slotů. Indický úřad civilního letectví DGCA však vloni zamítl žádost společnosti o obnovení licence původních Jet Airways. Dalším důvodem zpoždění byla také pandemie onemocnění Covid-19.

Původní Jet Airways byly založeny v roce 1992, provoz na pravidelných linkách zahájila v roce 1995. Dlouhou dobu byly vedle Air India jedinou full-service aerolinií v Indii. Společnost se postupně stala jednou z největších indických leteckých společností se zhruba pětinovým podílem na trhu. V roce 2013 koupily Etihad Airways 24% podíl v Jet Airways. Nástup dravé nízkonákladové konkurence, zejména společností IndiGo a SpiceJet, vedl ke ztrátě cestujících a podílu na trhu. To znamenalo postupně rostoucí ztráty, které vyvrcholily bankrotem v roce 2019.

Témata