Great Dane Airlines oznámily bankrot a zastavily lety

12.10.2021 - EvropaDánská regionální letecká společnost Great Dane Airlines vyhlásila v pondělí bankrot. Společnost o tom informovala na svém webu. Všechny plánované lety byly zrušeny. „Po celou dobu jsme bojovali s koronavirem, ale bohužel už nemůžeme létat,“ uvedla aerolinie na sociálních sítích. Kvůli dopadům pandemie covid-19 společnost v loňském roce hospodařila se ztrátou 50,6 milionů dánských korun (172 milionů českých korun).

Letouny Embraer 195 společnosti Great Dane Airlines (foto: Great Dane Airlines)

Majitel letecké společnosti Eigild Christensen uvedl pro dánský tisk, že přichází zimní sezóna a není poptávka. Společnost tak přicházela o pět milionů dánských korun měsíčně. Během tří let provozu společnost vygenerovala ztrátu 85-100 milionů dánských korun (290-342 milionů korun). Další leteckou společnost dánský miliardář Eigild Christensen už nehodlá zakládat.

Great Dane Airlines sídlící v dánském Aalborgu zahájily lety v červnu 2019 s letouny Embraer 195. Společnost se zaměřila na ACMI pronájmy a charterové lety. Vedle tohoto také provozovala několik pravidelných linel. Naposledy létala linky z Aalborgu do španělské Malagy a Palma de Mallorca. Flotilu v současnosti tvořily tři pronajaté letouny Embraer 195.

Great Dane Airlines - Embraer 195 (foto: Rob Hodgkins/Flickr - CC BY-SA 2.0)

Embraer 195 společnosti Great Dane Airlines bylo možné začátkem září vidět na pražském ruzyňském letišti. Pronajal si jej finský hokejový tým TPS Turku k cestě z Brém do Prahy na zápas se Spartou Praha. Poté společnost hokejisty přepravila domů do finského Turku.

Témata