Go bmi baby!

27.03.2002 - EvropaV pátek 22. března přistál na ruzyňském letišti modrý Fokker 100 v barvách bmi british midland a otevřel tak novou linku Praha – East Midland provozovanou nízkotarifovou aerolinií bmi baby, dceřinou společností bmi british midland. Praha se tak zařadila mezi osm destinací, do kterých začala nová společnost létat. Během uplynulého víkendu se letouny bmi baby objevily i na letištích v Barceloně, Dublinu, Faru, Malaze, Murcii, Nice a Palma de Mallorca. Většina prvních spojů byla podle informací bmi baby téměř vyprodána. Obrovská poptávka po letenkách si dokonce vynutila zvýšení frekvencí do některých destinací.

Bmi baby se řadí k tzv. nízkotarifovým leteckým společnostem, které zažívají v poslední době rozkvět. Tyto aerolinie sázejí především na cenu, kterou dosahují zaměřením se pouze na výdělečné tratě, unifikací letadlového parku a zjednodušením poskytovaných služeb (tzv. no frills). Zvláštní je i způsob prodeje letenek, kdy většina společností klade mimořádný důraz na online prodej přes internet, jež zvýhodňují dalšími slevami. Nejinak je tomu i v případě bmi baby, které také vsadilo na internet. Podle informací z pražského zastoupení bmi british midland bude možné letenky bmi baby v České republice koupit pouze prostřednictvím webové stránky www.bmibaby.com, kde je vstup do rezervačního systému bmi british midland. Podmínkou pro uskutečnění transakce je vlastnictví mezinárodní platební karty. Ta navíc musí mít povolené transakce na internetu, které některé české banky s oblibou zakazují. Při zakoupení přes web bmi baby získáváte slevu 5 liber oproti běžné ceně, navíc však zaplatíte přirážku 3 libry za platbu kreditní kartou. Po zaplacení obdržíte e-mail s rezervačním kódem a itinerářem letu. Cestující tak nepotřebuje tištěnou letenku. Po předložení zaslaného e-mailu u odbavovací přepážky je mu vystavena palubní vstupenka do letadla.

Bmi baby již předem avizovali velmi zajímavé tarify. Podle internetových stránek začíná cena jednosměrné letenky do Prahy na 25 britských librách (1 250 Kč), což je cena opravdu zajímavá. Tato cena však platí pouze pří zakoupení zpáteční letenky, navíc se týká jen omezeného počtu sedadel v letadle. Během včerejšího testu nabízel rezervační systém bmi british midland zpáteční ceny letenek do East Midlands pro nejbližší dny v cenách od deseti do jedenácti a půl tisíc, což může být způsobeno vyprodáním nejlevnějších letenek. Při pokusu objednat si letenku na červenec nám systém nabídl zpáteční letenku za 4 036 Kč včetně již započtené slevy 500 Kč za online nákup. Podle sdělení pražské kanceláře bmi british midland je nejlevnější cena jednosměrné letenky 1 500 Kč + 140 Kč pojištění (tato cena zahrnuje již letištní poplatky), nejlevnější zpáteční letenka pak stojí s pojištěním přibližně 3 300 Kč. Tím, že cena obsahuje již letištní poplatky se jedná vskutku o zajímavou nabídku. ČSA donedávna létaly za podobnou cenu na londýnské letiště Stansted, ale cena byla bez letištních tax. Do konce května nabízejí ČSA akční cenu zpáteční letenky do nedalekého Birminghamu za 3 190 Kč, což je pravděpodobně odpověď našeho národního dopravce na zavedení nízkotarifových linek z East Midlands do Prahy. Tato cena je rovněž bez letištních tax, které činí něco přes 2 000 Kč a celková cena letenky je 5 461 korun. Ovšem v případě letu ČSA se nejedná o žádný "no frills" jako u bmi baby, takže v ceně máte i plaubní občerstvení podávané za letu.

Letiště East Midlands leží ve střední Anglii uvnitř pomyslného trojúhelníku jehož body jsou tvořeny městy Leicester, Derby a Nottingham. Podíváme-li se podrobně na mapu Velké Británie zjistíme, že letiště se nachází něco přes 50 kilometrů od středu Birminghamu. Letiště je v těsné blízkosti dálnice M1, což podtrhuje jeho výhodnou polohu jako brány do blízkých měst střední Anglie. Díky nové lince bmi baby se konkurence na linkách do střední Anglie přitvrzuje, z čehož budou těžit jen cestující ve výhodných cenách.

LETOVÝ ŘÁD LINKY BMI BABY:

Linka Číslo letu Dny Odlet Přílet
Praha - East Midlands 5684 12-45-- 13:55 15:05
  5684 ------7 19:30 20:40
East Midlands-Praha 5683 12-45-- 10:10 13:15
  5683 ------7 15:45 18:50

Zdroj: www.bmibaby.com

Témata