Francouzi zadrželi v Bordeaux kvůli dluhu letoun Ryanair

09.11.2018 - EvropaFrancouzský úřad pro civilní letectví DGAC přistoupil včera k akci na letišti Bordeaux vůči společnosti Ryanair, aby ji donutil vrátit nelegální veřejnou podporu. Vzhledem k tomu, že Ryanair částku dosud ani po několika výzvách nevrátil, soudní vykonavatel zajistil jeden letoun patřící společnosti. Francouzský úřad DGAC uvedl, že akcí přistoupil jako k poslední možnosti, když selhaly předchozí pokusy o vrácení peněz.

(ilustrační foto: fak1911/Pixabay - CC0)

Letoun Boeing 737-800 byl zadržen těsně před svým odletem na pravidelné lince z Bordeaux na londýnské letiště Stansted. Akce úřadu se tak bohužel dotkla i 149 cestujících, kteří pak byli do Londýna přepraveni náhradním letadlem s několikahodinovým zpožděním. Letadlo bude zadrženo na letišti v Bordeaux dokud Ryanair nevrátí požadovanou částku ve výši 525 tisíc euro. DGAC chce svým postupem rovněž chránit férovou hospodářskou soutěž mezi leteckými společnostmi a také letišti.

Evropská komise v roce 2014 rozhodla, že podpora vyplacená v letech 2008-09 úřady departementu Charente na rozvoj pravidelných linek z Angoulême byla nelegální. Ryanair zahájil lety do Angoulême v roce 2008, když otevřel sezónní linku z Londýna-Stanstedu operovanou třikrát týdně. Linka byla provozována ještě následující sezónu, v roce 2010 Ryanair již spojení neobnovil.

Témata