FlyErbil začal prodávat letenky do Prahy

29.08.2022 - Asie & AustrálieIrácko-kurdská letecká společnost FlyErbil začala prodávat letenky na novou linku z Erbilu do Prahy. Podle rezervačního systému mají být lety zahájeny 3. října 2022. Linka má být provozována jednou týdně každé pondělí s odletem v 9:00 místního času z Erbilu, příletem do Prahy ve 12:00. Z pražského ruzyňského letiště bude letoun odlétat o hodinu později a v metropoli iráckého Kurdistánu přistávat v 18:00.

Zpáteční letenka v nejlevnějším tarifu ECO začíná na částkách okolo 725 euro (v přepočtu 17830 korun). V ceně je také odbavené zavazadlo do 20 kilogramů a možnost zrušení cesty 72 hodin před odletem a vrácení peněz za poplatek 100 euro. Dopravce FlyErbil cestující v tarifu ECO upozorňuje, že se musí na letiště dostavit tři hodiny před odletem a nejpozději 60 minut před odletem ukončit check-in proceduru a odevzdat odbavená zavazadla.

Citadela v Erbilu, památka na seznamu světového kulturního dědictví Unesco, květen 2019 (autor: Zirquezi, Wikimedia Commons)

Erbil, který je s 1,6 miliónem obyvatel čtvrtým největším městem v Iráku, je hlavním městem autonomní oblasti Irácký Kurdistán, jež leží na severovýchodě země a která je obývaná více než šesti milióny obyvateli. Obyvatelstvo města Erbil je tak většinově kurdské. Minoritou jsou zde ovšem také Turkméni. Asi 80 kilometrů západně od Erbilu leží druhé největší irácké město, Mosul. Má 1,8 miliónu obyvatel, převážně arabské národnosti. Na severu Iráku také žije mnoho uprchlíků ze sousední Sýrie, které z domovů vyhnala od roku 2003 trvající občanská válka. Celá oblast je bohatá na naleziště ropy a zemního plynu.

Letiště v Erbilu má jednu zajímavost, s 4800 metry jednu z nejdelších přistávacích drah na světě. Před pandemií odbavilo v roce 2019 téměř 2 miliony cestujících. Nejvýznamnějším dopravcem je zde Iraqi Airways provozující mimo jiné také přímou linku do Mnichova. Z dalších přímých spojů z Erbilu na letiště v blízkosti České republiky je nutné také zmínit spojení Erbilu a Vídně, které provozuje šestkát týdně společnost Austrian Airlines.

Terminál pro cestující na letišti v Erbilu, únor 2014 (autor: Jeffrey Beall, Wikimedia Commons, CC-BY-3.0)

FlyErbil (www.flyebl.com) je malá letecká společnost, disponující dvěma letadly, jedním Boeingem 737-300 s kapacitou pro 143 pasažérů a jedním Airbusem A319 s kapacitou 160 sedaček. Další dvě letadla Boeing 737-300 a jeden Airbus A319 má společnost objednány. Boeing 737-300 by se měl objevit na lince do Prahy. FlyErbil v současnosti létá na vnitrostátní lince do Bagdádu, sousedních zemí a do pěti destinací v Německu.

Boeing 737-300 společnosti FlyErbil (foto: FlyErbil)

Témata