Společnosti Flydubai a Boeing se dohodly na snížení počtu objednaných letadel 737 MAX

14.07.2021 - Asie & AustrálieNízkonákladová letecká společnost flydubai ze Spojených arabských emirátech se dohodla s americkým výrobcem letadel na snížení původní objednávky na 251 kusů typu Boeing 737 MAX. První dodávky z této objednávky již byly realizovány. Flydubai má již ve flotile 16 letadel Boeing 737 MAX, z toho 13 ve variantě MAX-8 a tři letadla ve variantě MAX-9. V budoucnu počítá flydubai též s dodávkami a provozem letadel ve variantě MAX-10. V současnosti provozuje flydubai také 36 letadel typu Boeing 737-800.

Boeing 737 MAX-8 v barvách dopravce Flydubai, říjen 2018 (foto: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Nyní byla po dohodě původní objednávka nových letadel 737 MAX snížena o 65 kusů. I po snížení na 186 letadel zůstaneflydubai jedním z nejdůležitějších zákazníků firmy Boeing. Důvodem aktuální dohody o snížení objednávky jsou obavy dopravce, že původně avizovaná masivní plánovaná expanze obsluhovaných destinací musí být nyní v důsledku pandemie zmírněna. Posledním přírustkem obsluhovaných destinací má být rakouský Salzburg. U něj však společnost několikrát z důvodu pandemie posunula první let. Poslední posun byl z května 2021 na zítřek, 15.7.2021.

Flydubai tak odhaduje, že oproti původním plánům bude muset zejména v Evropě zvolnit. Vše totiž naznačuje, že poptávka po dálkových letech mezi kontinenty se obnoví jako poslední. Flydubai totiž láká nemalé množství zákazníků na možnost přestoupení v Dubaji na návazné lety dopravce Emirates. Tato možnost je zajímavá především pro cestovatele mezi Evropou a Asií.

Témata