Finnair pronajme své Airbusy A330-300 do Austrálie

22.05.2023 12:59 - EvropaFinský dopravce Finnair se rozhodl dlouhodobě pronajmout své dva Airbusy A330-300 do Austrálie. Letadla budou létat čtyři a půl roku pro společnost Qantas Airways. První dva roky se bude jednat o pronájem i s posádkami, další dva a půl roku se bude jednat o dry leasing.

Pro obě strany se jedná o výhodnou dohodu. Dálkové linky Finnairu jsou vzhledem ke geografické poloze Finska značně postiženy uzavřením ruského vzdušného prostoru. Letadla společnosti jsou nucena zdlouhavě oblétat území Ruska. Na řadě dálkových linek tak provoz letadel A330 není ekonomický. Management Finnairu se proto snaží najít další využití pro tato letadla, výsledkem čehož je jejich pronájem. Naopak Qantas zaznamenává rychle rostoucí poptávku zejména po letech mezi Austrálií a asijskými destinacemi a společnost proto hledá možnosti, jak dále navýšit své kapacity.

Airbus A330-300 společnosti Finnair startuje z letiště Vantaa v Helsinkách (foto: Valentin Hintikka/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

První dva roky, kdy budou letadla létat pro Qantas i s posádkami, se bude v podstatě jednat o prodloužení asijských linek finského dopravce. Letadla budou létat na pravidelných linkách Finnairu z Helsinek do Singapuru a Bangkoku. Po příletu do těchto asijských měst budou dále pokračovat již na lince Qantas do australského Sydney. Odtud se budou letadla vracet na letech Qantas zpět do Singapuru a Bangkoku. Následně pak poletí opět na lince Finnairu do Helsinek.

Od října má začít takto létat pro Qantas první letadlo na lince mezi Singapurem a Sydney. Začátkem příštího roku se pak přidá druhé letadlo, které zajistí pro australského dopravce lety mezi Bangkokem a Sydney. Traťovou údržbu letadel Finnair v Sydney zajistí partneři společnosti Qantas. Viceprezident Finnairu Antti Tolvanen uvedl, že díky této dohodě o pronájmu bude provoz letadel A330 pro společnost ziskový.

Témata