Finnair plánuje obnovit lety do Kantonu

02.08.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost Finnair začala nabízet od 6.9. lety ze své základny v Helsinkách jednou týdně lety do čínského Kantonu (anglicky Guangzhou). Kanton je třetí největší město Číny. Leží u ústí Perlové řeky, zhruba 100km na severovýchod od Hongkongu a 100km severně od města Macao.

Finnair plánuje, že linku bude obsluhovat letadly Airbus A350-900. Odlet do Číny je plánován v úterý odpoledne, návrat zpět ve čtvrtek. Co na nabízených letech do Číny zaujme je jejich cena a extrémní opatrnost letecké společnosti, aby do Číny nepřivezla Covid-19 pozitivního cestujícího, za což by jí hrozily velké sankce. Čína stále neustoupila ze své politiky nulové tolerance koronaviru. Finnair si riziko případné sankce nachá dobře zaplatit. Cena nejlevnější zpáteční letenky tak začíná na 5.000 euro, v obchodní třídě na 10.000 euro.

Cestující, kteří cestují do Číny přes Helsinky, musí na každé zastávce předložit dva negativní výsledky PCR testu bez ohledu na to, zda jsou očkovaní. Tito cestující musí mít negativní test nejen v místě odletu, ale také na všech tranzitních letištích, včetně letiště v Helsinkách. Finnair má k dispozici odpovídající PCR testovací zařízení. Povinná doba transferu ve finském hlavním městě je z důvodu nutnosti průkazného, avšak ne příliš starého PCR testu minimálně 16 hodin a maximálně 24 hodin. Například z Prahy do Kantonu musí člověk vyletět večerním letem z Prahy do Helsinek již v pondělí v 19:30 a po 16 hodinách a 10 minutách transferu v Helsinkách pak v úterý pokračovat ve 14:45 odletem do Kantonu, který má trvat 12,5 hodiny a při kterém musí navíc dopravce oblétat Rusko. Nazpět do Helsinek odlétá dopravce z Kantonu ve čtvrtky v 09:50 a let plánuje dlouhý 13,5 hodiny s plánovaným příletem v 18:10 do Finska. Návazné letadlo do Prahy však letí až druhý den ráno.

Není divu, že cenovka zpátečního letu v ekonomické třídě z Prahy přes Helsinki do Kantonu je tak na ceně 174.430 kč. Tato cena připomíná doby, kdy létání bylo výsadou těch nejbohatších elit a luxusní záležitost. Jenže cesta do Číny během stále platných protipandemických opatření je minimálně věcí stále velmi neobvyklou. I přes to je zřejmě o lety zájem, a tak Finnair vážně zvažuje za podobných podmínek obnovit lety i do dalších měst Číny.

Panorama mrakodrapů města Kanton, září 2013 (autor: jo.sau, Flickr, CC-BY-2.0)

Témata