Finnair nahradí dvě krátké vnitrostátní linky autobusy

05.04.2023 - EvropaFinnair přestane od 1. května létat na dvou nejkratších vnitrostátních linkách. Jedná se o pravidelné spoje z Helsinek do Turku a Tampere, které budou nahrazeny autobusovým spojením. Finský dopravce o změně informoval dnes v tiskové zprávě. Podle ní jsou důvodem změny ekonomické a ekologické důvody. Již dříve společnost nahradila polední lety do obou měst autobusovým spojem.

„Lety do Tampere a Turku jsou velmi krátké a relativně málo obsazené – vytížení se pohybuje okolo 35 % vytížení. To způsobuje, že tyto linky mají vyšší emise CO2 na cestujícího než jiné krátké linky v naší síti,“ řekl Perttu Jolma, viceprezident Finnairu pro síť. Podle Jolmy musí společnost brát v úvahu nejen ekonomická hlediska, ale také ekologická.

Finnair do obou finských měst létá s ATR 72-500 (foto: Finnair)

Do Turku a Tampere létá Finnair s turbovrtulovými letadly ATR 72. Letový řád počítá s letem dlouhým 35 minut, ve skutečnosti let trvá přibližně 25 minut.

Pokud považujeme města Espoo a Vantaa společně s Helsinkami za jednu společnou největší aglomeraci Finska, je Turku se 300 tisíci obyvateli druhé největší město Finska a Tampere s 250 tisíci obyvateli po Oulu na severu Finska čtvrté největší. Současně jsou města Turku i Tampere vzdálena zhruba 170 kilometrů po dálnici a necelé dvě hodiny jízdy od letiště Helsinky-Vantaa.

Podle Finnairu většina cestujících, kteří bydlí v Tampere začíná svou cestu až na letišti v Helsinkách a let z Tampere nevyužívá, přestože je dosud k dispozici několik letů denně. Finnair uvedl, že 70 % členů věrnostního programů Finnair Plus s bydlištěm v Tampere létá až z Helsinek a z Tampere na mezinárodní letiště v Helsinkách přijíždějí autobusem, vlakem nebo autem.

Autobus společnosti Finnair, červenec 2018 (foto: Antonio Vera/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-2.0)

Od začátku května bude Finnair vypravovat z Helsinek čtyři odjezdy autobusu denně do Tampere a Turku. V obou městech budou odjezdy a příjezdy těchto linek na centrálních autobusových nádražích.

Cestu autobusem si mohou cestující zakoupit společně s navazujícím letem, přičemž Finnair garantuje přepravu v případě zpoždění autobusu nebo letadla. Cestující přijíždějící těmito autobusy budou moci na letišti v Helsinkách využít přednostní odbavení na check-in a prioritu na bezpečnostní kontrole.

Cestující, kteří si do obou finských měst již zakoupili letenky, budou o změně informováni. Pokud nebudou chtít autobusovou dopravu využít, budou moci požádat o vrácení peněz za letenku.

Témata