FAA umožní Boeingu MAX 9 po kontrolách opět létat. Boeing však nesmí navýšit výrobu letadel 737 MAX.

25.01.2024 08:30 - USA & KanadaAmerický Federální letecký úřad (FAA) ve středu oznámil, že umožní, aby se Boeing 737 MAX 9 mohl po kontrolách vrátit zpět do provozu. Současně FAA oznámila, že umožní společnosti Boeing pokračovat ve výrobě letadel 737 MAX současným tempem. Ovšem zároveň nepovolí společnosti Boeing plánované rozšíření výroby letadel 737 MAX s odkazem na mimořádnou událost z 5. ledna 2024 na letu společnosti Alaska Airlines. Toto opatření je podle FAA nutné k "zajištění odpovědnosti a plného dodržování požadovaných postupů kontroly kvality" ze strany výrobce letadel. Podle deníku The Seattle Times s odvoláním na své zdroje navíc totiž vše naznačuje tomu, že vinu za událost nenese subdodavatel panelu, společnost Spirit AeroSystems, ale Boeing samotný.

"Nebudeme souhlasit s žádnou žádostí společnosti Boeing o rozšíření výroby ani neschválíme další výrobní linky pro 737 MAX, dokud se nepřesvědčíme, že problémy s kontrolou kvality odhalené během tohoto procesu jsou vyřešeny," uvedl v prohlášení FAA Mike Whitaker.

To ovšem naruší plynulost slíbených dodávek letadel 737 MAX, včetně modelu MAX 8, který je pro finanční ukazatele společnosti Boeing v současnosti nejdůležitějším modelem. Postiženi budou také subdodavatelé, kteří ve svých dodávkách již s postupným navyšováním výroby počítali. Podle informací agentury Reuters totiž Boeing plánoval navýšení výroby tohoto modelu již v únoru na 42 kusů měsíčně, v srpnu na 47,2 letadla za měsíc, v únoru 2025 na 52,5 a říjnu na 57,7 letadel měsíčně. Akcie společnosti Boeing v důsledku této události a reakcí FAA na burze v New Yorku dále poklesly.

fotky Boeingu 737-9 MAX z vyšetřování incidentu na letu č. 1282 společnosti Alaska Airlines z 5.1.2024 (autor: NTSBgov, Wikimedia Commons, Public Domain)

Témata