Evropská letiště čeká podle ACI Europe letos pokles o 187 milionů cestujících

10.03.2020 - EvropaACI Europe, organizace sdružující evropská letiště, dnes zveřejnila odhady dopadu epidemie koronaviru na letiště v letošním roce. Zatímco zpočátku se negativní dopady epidemie omezovaly na Čínu a země jihovýchodní Asie, v posledních dnech je tvrdě postižená letecká doprava v Evropě.

(ilustrační foto: Skitterphoto/Pixabay)

„Prozatím jsou nejvíce postižena letiště v Itálii. Ještě před včerejším rozhodnutím o karanténě pro celou Itálii byla italská letiště konfrontována s dramatickým poklesem přepravy cestujících. Na většině míst během víkendu byl pokles přes 60 %,“ uvedl ředitel ACI Europe Olivier Jankovec. Nyní však podle Jankovce dochází v Itálii k úplnému kolapsu leteckého spojení a potenciální ztrátě všech příjmů. Z tohoto důvodu ACI Europe žádá italskou vládu, aby rychle a pozitivně reagovala na požadavek italských letišť o mimořádnou pomoc.

Mimo Itálii se podle ACI Europe situace rychle zhoršuje na letištích po celé Evropě, protože letecké společnosti drasticky omezují svou kapacitu a ruší linky. Důsledky epidemie se podle organizace se mění v šok nebývalých rozměrů pro celé odvětví letecké dopravy. Podle ACI Europe nelze vyloučit, že pomoc by mohla potřebovat v budoucnu i letiště mimo Itálii.

ACI Europe předpokládá, že v prvním čtvrtletí letošního roku přijdou evropská letiště o 67 milionů cestujících, což představuje pokles o 13,5 %. Za celý rok organizace prognozuje ztrátu až 187 milionů pasažérů na evropských letištích, což by byl pokles o 7,5 %. Původně ACI Europe předpovídalo pro letošní rok růst ve výši o 2,3 %. Finanční ztráty mají podle organizace dosáhnout až 1,320 bilionu eur v prvním čtvrtletí 2020.

Témata