ACI Europe očekává plné zotavení evropských letišť z pandemie až v roce 2025

25.10.2021 - EvropaOrganizace evropských letišť ACI Europe v předvečer svého 31. výročního zasedání zveřejnila prognózu vývoje v osobní letecké dopravě v Evropě. Podle ní se krátkodobý výhled zlepšuje, plné zotavení evropských letišť z pandemie očekává organizace až v roce 2025.

„Úplné obnovení neomezeného cestování po celém světě zůstává ještě daleko a vypadá to, že půjde o nerovnoměrný a nestálý proces - podmíněný dalším pokrokem v očkování a vývojem epidemiologické situace," uvedl Olivier Jankovec, ředitel ACI Europe.

Podle nové prognózy ACI Europe se propad z letošních -60 % při porovnání s rokem 2019 v příštím roce zlepší na -32 %. Předchozí prognóza organizace předpokládala pro letošní rok pokles počtu cestujících o 64 % a pro příští rok o 36 %. Ke zlepšení krátkodobého výhledu přispělo oživení na transatlantických linkách a také na dalších dálkových linkách zejména do Asie díky uvolnění cestovních omezení.

Tři scénáře vývoje pro příští rok podle ACI Europe (zdroj: ACI EUROPE Traffic Forecast)

V letošním roce evropská letiště ztratí kvůli pandemii koronaviru celkem 1,5 miliardy cestujících. Letní sezóna díky zavedení covid passů znamenala zlepšení a uvolnění cestovních omezení zaznamenala výrazné zlepšení, takže pokles v porovnání s létem 2019 byl o -50 %. Toto zlepšení bylo však v Evropě nerovnoměrně rozloženo a záviselo na uvolnění cestovních omezení v jednotlivých evropských zemích místními vládami. Nejhorší situace byla ve Finsku (- 71 %), Velké Británii (- 68 %) a v Irsku (- 68 %).

Pro rok 2023 počítá prognóza s poklesem počtu pasažérů v porovnání s 2019 o 15 % a pro rok 2024 o 5 %. Tyto poklesy jsou stejné jako v předchozí prognóze ACI Europe. Vyplývá z toho, že zrychlení oživení letecké přepravy díky dálkovým letům bude spíše krátkodobé a nezkrátí celkovou dobu zotavení letišť z pandemie.

Prognóza vývoje počtu cestujících na evropských letištích pro příštích pět let (zdroj: ACI EUROPE Traffic Forecast)

Pro rok 2025 počítá základní scénář s poklesem o 1 %, předchozí prognóza očekávala, že bude dosažena úroveň roku 2019. Podle pesimistického scénáře by došlo k dosažení předpandemické úrovně až v roce 2026. Optimistický scénář očekává, že k mírnému oživení o 1 % by došlo již v roce 2024.

„Úroveň zadržované poptávky je ohromující a je poháněna úsporami, které spotřebitelé nashromáždili během pandemie,“ uvedl Jankovec. Podle něj však je strana nabídky pod značným tlakem, což zpomalí oživení. „To zahrnuje restrukturalizacemi zmenšené letecké společnosti s výrazným snížením počtu letadel a pracovních sil, rostoucí náklady na pohonné hmoty a inflační tlaky, trvalý dopad zrušení letištních slotů a skutečnost, že společnosti, které si uchovaly své kapacity budou využívat svou pozici při stanovování cen,“ doplnil Jankovec.

Evropská organizace Eurocontrol v polovině tohoto měsíce publikovala aktualizovanou předpověď vývoje letecké přepravy pro léta 2021-27, kdy v základním scénáři předpokládá oživení v roce 2024, ale v optimistickém již v roce 2023. Pesimistický scénář předpokládá dosažení předpandemické úrovně dokonce až v roce 2027.

Terminál pro cestující na londýnském letišti Heathrow (foto: graceful/Pixabay)

Témata