Eurowings náhle končí s lety z Kolína nad Rýnem do Klagenfurtu

14.02.2023 - EvropaLetecké společnosti Eurowings se podařilo zaskočit své německé zákazníky, kteří měli v plánu strávit konec zimní a začátek jarní dovolené v rakouských Korutanech. Společnost totiž náhle stáhla z prodeje lety mezi svou základnou v Kolíně nad Rýnem a Klagenfurtem, stotisícovým jihorakouským hlavním městem spolkové země Korutany. Také rakouští hoteliéři se dozvídají o rušení linky, která jim do Korutan přivážela německou klientelu mnohdy až od svých německých zákazníků rušících na poslední chvíli své ubytování.

Rušení se totiž děje slangem expertů v letectví "ve stylu Wizz Airu" - tedy relativně na poslední chvíli před posledním letem, který je plánován na 5. března, ovšem současně více než 14 dnů předem. Tak, aby dopravce nemusel vyplácet cestujícím kvůli rušení letů žádné kompenzace. V probíhající zimní sezóně létal Eurowings do Klagenfurtu z Kolína nad Rýnem dvakrát týdně, a to v pátky a neděle.

Airbus A320 společnosti Eurowings v Kolíně nad Rýnem, červen 2017 (foto: Raimond Spekking/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Rakouský tisk, konkrétně deník Kleinezeitung, spekuluje, že za razantním pozastavením linky mohou být i aktivity místní samosprávy a letiště, kterým se za pomoci pobídek podařil před letošní zimní sezónou návrat Ryanairu, který od listopadu začal z Korutan létat do Bruselu-Charleroi, Dublinu, Londýna-Stanstedu a Manchesteru. Od letní sezóny navíc přidá Ryanair z Korutan i dva lety týdně do Alicante a tři lety týdně na Mallorcu.

Naopak Eurowings má plány s rozvojem sousedního letiště ve Štýrském Hradci (Grazu), který je z Klagenfurtu vzdálený po dálnici jen 130 kilometrů, tedy necelou jednu a půl hodiny jízdy autem. Nutno ovšem poznamenat, že ještě blíže to mají korutanští na letiště do slovinské Lublaně, které se nachází v případě nejkratší silniční vzdáleností jen 66 kilometrů, což znamená zhruba jednu hodinu jízdy autem na jih od Klagenfurtu.

Témata