Ryanair oznámil návrat do Klagenfurtu

04.05.2022 - EvropaIrská nízkonákladová společnost Ryanair ve včerejším tiskovém prohlášení oznámila návrat do rakouského Klagenfurtu. Stane se tak se začátkem zimního letového řádu, kdy Ryanair plánuje spustit hned čtyři linky do následujících destinací:

  • Brusel-Charleroi (2x týdně od 2.11.)
  • Dublin (2x týdně od 31.10.)
  • Londýn-Stansted (2x týdně od 1.11.)
  • Manchester (1x týdně od 17.12.)

Propagační foto Ryanairu k oznámení nových linek z Klagenfurtu, (foto: Ryanair)

Klagenfurt je hlavním městem rakouské spolkové země Korutany. Nachází se na jihu Rakouska u jezera Wörthersee, v blízkosti hranic se Slovinskem. Klagenfurt má zhruba 100 tisíc obyvatel a je vhodným výchozím místem pro výlety do jihovýchodních Alp. Právě relativní blízkost tamních lyžařských středisek je zřejmě jedním z důvodů, proč se Ryanair na letiště v Klagenfurtu právě v zimní sezóně vrací.

Mezinárodní letiště Klagenfurt v rekordním roce 2005 odbavilo přes půl miliónu cestujících, ovšem od té doby počty cestujících mají klesající trend. V letech před pandemií atakovaly počty cestujících pouze poloviční, čtvrtmiliónovou hranici. Nejbližší alternativní letiště je slovinská Lublaň, která je vzdálená pouhých 65 kilometrů, přibližně 50 minut jízdy. Alternativní menší letiště ve Štýrském Hradci (Graz) je vzdáleno 130 kilometrů a jednu hodinu a 20 minut jízdy autem.

Pohled na Klagenfurt, v pozadí hora Petzen, únor 2015 (foto: Johann Jaritz/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Nejdůležitější leteckou společností obsluhující Klagenfurt je samozřejmě Austrian, který létá dvakrát denně na lince do Vídně. Pro byznysmeny a cestující využívající návazné lety ve Vídni je důležítý přílet z Vídně před půlnocí a ranní odlet zpět v 6 hodin ráno. Tyto lety vhodně doplňuje druhá polední rotace. Druhou společností, jež pravidelně do Klagenfurtu létá, je Eurowings na lince do Kolína nad Rýnem, který létá jednou denně ovšem každý den v jiný čas. Tuto nabídku pravidelných letů doplňují charterové lety do Středomoří (Heraklion, Pafos, Paros, Skiathos), na Madeiru a Alternheimu na švýcarsko-rakouském pomezí. Pro českého čtenáře může být zajímavé, že několik plánovaných letů do Heraklionu a Funchalu provozovala respektive bude ještě provozovat z Klagenfurtu pro cestovní kancelář Gruber Reisen společnost Smartwings.

Témata