European Air Charter ukončily letošní letní chartery mezi Prahou a Burgasem

13.09.2021 - Česká republikaV sobotu 11. září byly ukončeny letní chartery soukromě vlastněného dopravce European Air Charter na trase Burgas - Praha - Burgas, jedné z pouhých čtyř zahraničních leteckých společností, které na Letišti Václava Havla Praha o letních prázdninách provozovaly čistě charterový let celý na zakázku cestovní kanceláře. Dále to byly Bulgaria Air (každou sobotu z/do Burgasu), Corendon Airlines (v neděli z/do Bodrumu) a Luke Air (jednotlivé lety zájezdů na Maledivy a do Dominikánské republiky).

Zářijová návštěva letounu McDonnell Douglas MD-82 European Air Charter na pražském letišti (foto: Centaureax)

Linka BUC 6145/6 létala od 3. července každou sobotu s průletem v Praze v časech 20:05 - 20:55. Díky velkému zájmu o prázdninách devětkrát s letounem Airbus A320 v konfiguraci 180 míst, které nebylo problém pro cestovní kancelář Bulgariatour vyprodat.

S koncem letní sezóny jsme se na posledních dvou zářijových letech setkaly s raritou v podobě McDonnell Douglas MD82, který je uzpůsoben k přepravě 164 pasažérů. European Air Charter jsou největším evropským provozovatelem typu MD80, dále s ním létají v počtu jednotlivých kusů již jen bulharské ALK Airlines a Danish Air Transport. Průměrné staří devíti Douglasů společnosti European Air Charter (všechny jsou po italské Alitalii) je 30 let. Dobrou zprávou pro fanoušky této techniky je fakt, že dopravce zatím nepočítá, že by je do příští sezóny chtěl z flotily vyřadit. Zbylá část flotily v počtu šesti kusů Airbus A320 zdaleka nepokryje všechny nasmlouvané lety a pronájmy.

European Air Charter - McDonnell Douglas MD-82 (foto: Centaureax)

Bulharský dopravce je u nás celkem zaběhnutý. Od svého založení v roce 2000, tehdy ještě s typem Tupolev Tu-154M, se částečně podílí na přepravě našich turistů k Černému moři. Minulou letní sezónu létal s A320 v období 2.7-13.9. 2020 dokonce dvakrát týdně (čtvrtek a neděle). Letošní rok je přesto částečně premiérou, společnost v dubnu změnila svůj název z Bulgarian Air Charter na European Air Charter. Korporátní barvy zůstaly stejné, na letadlech a všude tam, kde je název společnosti, byl nápis Bulgarian vyměněn za European.

European Air Charter - Airbus A320 (foto: Centaureax)

European Air Charter - Airbus A320 (foto: Centaureax)

Témata