Etihad Airways odešly z Air Seychelles, společnost je opět plně státní

04.05.2021 - AfrikaPo devíti letech ne vždy hladké spolupráce odešly ze společnosti Air Seychelles jako akcionář Etihad Airways. Národní letecký dopravce Seychelských ostrovů je tak opět plně vlastněn státem. Komplikovaná jednání s Etihad Aviation Group o odchodu probíhala několik posledních týdnů. Air Seychelles dlužily Etihad Airways celkem 72,3 milionů dolarů. Po dohodě nakonec společnost zaplatí jen 11,3 milionů dolarů, tedy jen 21 % dluhu. Etihad Airways byly akcionářem společnosti od roku 2012 a držely 40 % akcií.

Letoun Viking DHC-6 Twin Otter, který společnost Air Seychelles nasazuje na krátké linky (foto: Pvalmont/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Nepodařilo se vyřešit otázku dříve vydaných dluhopisů Air Seychelles. Držitelům dluhopisů společnost dluží 71,5 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že vlastníci těchto dluhopisů nechtějí jednat o nových podmínkách, převzala tento závazek vláda. Ta chce držitelům vyplatit maximálně 20 milionů dolarů. Air Seychelles se tak zbavily s pomocí státu svých dluhů a mají nyní čisté konto.

S odchodem Etihad Airways dojde také k personálním změnám v Air Seychelles. Koncem června má skončit ve společnosti současný ředitel Remca Althuisa a finanční ředitel, které do společnosti dosadil Etihad. Ke změnám má dojít také na dalších pozicích v top managementu.

Air Seychelles hrají důležitou roli při leteckém spojení Seychelských ostrovů se světem. Prezident země vloni pohrozil, že pokud se nepodaří vyřešit dluhy Air Seychelles, může dojít k značnému omezení činnosti nebo k zániku této letecké společnosti.

Témata