Emirates od září zruší všechny lety do Nigérie

20.08.2022 - AfrikaNejvětší africká ekonomika, Nigérie, zápasí s nedostatkem deviz. Ty dosud obstarával především vývoz ropy. Jenže obří korupce, špatné hospodaření a chátrající infrastruktura způsobily, že vývoz černého zlata z nejlidnatějšího afrického státu s 220 milióny obyvatel prudce klesl a příliv amerických dolarů téměř vyschl.

Důsledkem jsou mimo jiné i problémy leteckých společností, které se nemohou dostat ke směněným penězům za prodané letenky - nigerijská centrální banka jim totiž téměř nevyplácí americké dolary. Podle údajů Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA) činily tyto zablokované pohledávky ke konci července již 464 milionů amerických dolarů. Z toho společnost Emirates čeká na 85 miliónů dolarů a tato částka má tendenci se s každým týdnem zvýšit o dalších 10 miliónů dolarů. A tak společnosti Emirates došla trpělivost. Od září pozastavuje obě své linky. Do největšího města země, Lagosu, létala společnost Emirates dosud 11x týdně a do města Abuja 5x. Právě do tohoto miliónového města uprostřed země bylo v prosinci roku 1991 přeneseno hlavní město ze 23 miliónového Lagosu.

panoráma Lagosu, leden 2020 (autor: Solasy, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Letecké společnosti s podobnou situací již historickou zkušenost mají. Státy zadržují finanční prostředky leteckým společnostem opakovaně. Nejvýrazněji se toto projevilo naposledy v roce 2016 ve Venezuele. Tehdy řada leteckých společností pozastavila své linky, neboť tehdejší vláda jim zablokovala vyplacení 3,6 miliardy amerických dolarů, které měly společnosti obdržet za prodej letenek.

IATA upozorňuje vládu Nigérie, že další letecké společnosti mohou rychle Emirates následovat. "Nigerijská vláda musí uvolnění těchto prostředků upřednostnit," uvedla IATA ve čtvrtek na Twitteru. "Nelze očekávat, že letecké společnosti budou nadále létat, pokud nebudou mít příjmy z prodeje letenek."

letiště v hlavním městě Abuja, srpen 2007 (autor:Kenneth Iwelumo, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata