Emerald Airlines urychlují svůj start, od října chtějí létat pro Aer Lingus

09.07.2021 - EvropaNová irská letecká společnost Emerald Airlines reaguje na ukončení letů Stobart Air a urychluje zahájení svého provozu dříve, než bylo původně plánováno. Emerald Airlines zvítězily vloni na podzim ve výběrovém řízení Aer Lingus na zajištění provozu regionálních linek Aer Lingus Regional od ledna 2023 až do roku 2032. V tomto řízení naopak neuspěl Stobart Air, což se negativně podepsalo na dalšímu osudu této společnosti.

Nová aerolinie již spustila své webové stránky (foto: Emerald Airlines)

Nyní chtějí Emerald Airlines získat v průběhu září osvědčení leteckého provozovatele a v říjnu zahájit provoz linek pod značkou Aer Lingus Regional. Společnost by měla létat na regionálních linkách z Dublinu, Corku a Belfastu. V současnosti dočasně po zastavení provozu Stobart Air zajišťují lety na těchto linkách Aer Lingus a British Airways.

Emerald Airlines se již dohodly s irskou leasingovou společností Chorus Aviation Capital na pronájmu šesti letadel ATR 72-600. První letoun registrace VH-VPJ přeletěl v polovině května z Austrálie s mezipřistáními v Indonésii, Indii, Ománu, Řecku a Francii do anglického Exeteru, kde bude v Exeter Aerospace připravován na službu u nového nájemce. Druhý letoun VH-VPI dříve létající u Virgin Australia pak přeletěl do Exeteru po stejné trase koncem května. Postupně se má flotila Emerlad Airlines rozrůst až na patnáct letadel ATR 72.

Zakladatelem a hlavním investorem Emerald Airlines je irský podnikatel Conor McCarthy, který je šéfem společnosti Dublin Aerospace, jež se zabývá údržbou a opravami letadel. V minulosti působil v leteckých společnostech Aer Lingus Commuter, Ryanair a Pegasus Airlines.

Témata