Embraer plánuje vývoj nového turbovrtulového dopravního letounu

26.07.2020 - Nová letadlaPo obchodním úspěchu proudových dopravních letadel rodiny E-Jet (modely E170, E175, E190 a E195) zvažuje management třetího největšího leteckého výrobce nyní vývoj nového turbovrtulového letadla. Pro Embraer by se jednalo o návrat ke svým kořenům, neboť právě turbovrtulovým modelem EMB 110 Bandeirante (v překladu “pionýr”) se společnost zapsala začátkem 70. let mezi úspěšné výrobce dopravních letadel. Od svého založení do dneška vyrobila již přes 8000 letadel.

(foto: Embraer)

Na rozdíl od zmíněného modelu Bandeirante, který létal v konfiguraci pro 15-21 cestujících, chce Embraer do roku 2025 vyvinout zcela nové vrtulové letadlo pro 70-100 cestujících. To je znatelně větší kapacita než mají konkurenční modely evropského výrobce ATR, ale i řada Dash 8 kanadské firmy De Havilland Canada. Navíc podle strategické úvahy managementu Embraeru by měl mít jejich nový model značnou výhodu v tom, že konkurenční turbovrtulové modely byly zkonstruovány před 30 lety. Na nový model by tak mohl brazilský výrobce přilákat letecké společnosti také kvůli očekávané vyšší efektivitě a menším nákladům na sedačku než má současná konkurence.

Letoun Embraer EMB 110 Banderaite v barvách dnes již neexistující francouzské společnosti Air Littoral (foto: Embraer)

Rozhodnutí o vývoji nového modelu je tak potvrzením dlouhodobého výhledu managementu o samostatné budoucnosti firmy, poté co v dubnu z finančních důvodů odstoupil Boeing od plánovaného společného podniku s většinovým podílem tohoto amerického výrobce.

Společnost Embraer byla původně založena v roce 1969 v Brazílii jako státní firma, v roce 2000 byly její akcie upsány na burzách v Sao Paulu a New Yorku. Brazílie si stále drží tak zvanou zlatou akcii s právem veta. Cena akcií prožila v důsledku pandemie podobný pád jako u konkurenčních leteckých výrobců a ustálila se na dnešních 6 dolarů za akcii.

Embraer E190 byl součástí obchodně úspěšné řady E-Jet (foto: Embraer)

Společnost Embraer také tento týden oznámila akciovým trhům dohodu o půjčce ve výši 300 miliónů usd s konsorciem pěti soukromých bank s působících na trzích v Brazílii a USA. Tato půjčka má sloužit ke stabilizaci společnosti v dnešní zejména pro Brazílii velmi těžké době pandemie koronaviru. Této zprávě předcházela pro společnost a trhy pozitivní zpráva o změně původního kontraktu s Helvetic Airways na dodávku letadel Embraer E190-E2 ve prospěch většího typu E195-E2 s termínem dodání do konce roku 2021.

Helvetic Airways - Embraer E195-E2 (foto: Embraer)

Štítky