Boeing odstupuje od převzetí Embraeru

25.04.2020 - USA & KanadaAmerický výrobce Boeing dnes oznámil v tiskové zprávě, že odstupuje od dohody o vytvoření společného podniku s brazilským výrobcem letadel Embraer. O krachu jednání obou výrobců, které bylo v závěrečné fázi, informovala již v pátek s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.

(foto: Embraer)

Boeing měl mít podle dohody z roku 2018 ve společném podniku 80% podíl, zbytek měl připadnout Embraeru. Za tento podíl měla americká firma zaplatit 4,2 miliardy dolarů. Embraer by do společného podniku převedl svou výrobu regionálních letadel. Obě strany se dohodly rovněž na vytvoření druhého společného podniku zaměřeném na vojenský transportní letoun Embraer C-390 Millennium.

„Boeing usilovně pracoval více než dva roky na dokončení transakce s Embraerem. Během posledních měsíců jsme měli produktivní, ale nakonec neúspěšná vyjednávání o nenaplněných podmínkách rámcové dohody. Všichni jsme se zaměřili na jejich vyřešení do možného data odstoupení, ale nepovedlo se to,“ uvedl Marc Allen, který byl za jednání s Embrarem odpovědný. „Je to pro nás velké zklamání. Dosáhli jsme se bodu, kdy pokračující vyjednávání v rámci rámcové dohody nevedlo k vyřešení přetrvávajících problémů,“ dodal Allen.

Boeing v tiskovém prohlášení dále uvedl, že podle rámcové dohody mohla od 24. dubna 2020 od kontraktu odstoupit v případě neplnění podmínek. Podle svých slov Boeing tohoto práva využil, poněvadž Embraer nenaplnil dohodnuté podmínky. Embraer dnes vydal dnes prohlášení, podle kterého Boeing odstoupil od rámcové smlouvy neoprávněně. Podle brazilského výrobce Boeing přišel s nepravdivými tvrzeními a jednání protahoval, aby mohl od dohody odstoupit. Důvodem jsou podle Embraeru finanční stav americké firmy a problémy s letouny Boeing 737 MAX.

Embraer E190-E2 létající u norské letecké společnosti Widerøe (foto: Valentin Hintikka/Wikipedia Commons - CC BY 2.0)

Celá věc pravděpodobně skončí u soudu. Embraer totiž v prohlášení uvedl, že bude usilovat o náhradu vzniklých škod, které vznikly neoprávněným odstoupením Boeingu od rámcové dohody a tím jejím porušením. Embraer dále uvedl, že ve své padesátileté historii vedle mnoha úspěchů se dostal několikrát do obtížných situací, které se mu však vždy podařilo překonat.

Strategické partnerství a dohodu o společných podnicích uzavřeli Boeing a Embraer v červenci 2018 krátce poté, co se Airbus dohodl s kanadským výrobcem Bombardier na vstupu do programu výroby letadel CSeries (nyní Airbus A220), ve kterém získal nadpoloviční většinu. Spojení obou firem přui výrobě regionálních letadel získala letos po dlouhém zkoumání souhlas brazilských úřadů. Dohoda do dnešního dne nebyla odsouhlasena Evropskou komisí, která se obávala, že transakce může zvýšit ceny regionálních letadel a omezit jejich výběr.

Předmětem spolupráce Embraeru a Boeingu měl být také vojenský transportní letoun Embraer KC-390 (foto: Marcos Corrêa/PR/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Témata