Ekvádorské státní aerolinie TAME končí, jdou do likvidace

22.05.2020 - Latinská AmerikaEkvádorské úřady oznámily likvidaci státní aerolinie TAME. Společnost vykázala v posledních pěti letech ztrátu přes 400 milionů dolarů a dluhy aerolinie se pohybují ve stovkách milionů dolarů.

Záměr ukončit činnost národní letecké společnosti TAME potvrdil minulý týden také ekvádorský prezident Lenin Moreno Garcés. Likvidace společnosti je součástí vládní plánu úspor a restrikcí ve vybraných státních společnostech.

Airbus A320 společnosti TAME startující z letiště Fort Lauderdale (foto: JTOcchialini/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Společnost TAME byla založena v roce 1962 jako společnost Transportes Aéreos Militares Ecuatorianos (TAME), jejíž provoz zajišťovala armáda. Podobné řešení, kdy armáda zajišťovala provoz letecké společnosti, byl obvyklý i v dalších jihoamerických státech. Stát tak zajistil letecké spojení do obtížně dostupných částí Ekvádoru, piloti získávali na linkách zkušenosti a stát získal z provozu příjem.

Douglas DC-6 společnosti TAME na letišti v Miami (foto: RuthAS/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

První rok společnost létala jen s letouny Douglas C-47, poté zařadila v roce 1963 do flotily letouny DC-6. V roce 1966 zahájila TAME mezinárodní lety, když otevřela linky do Santiaga de Chile, Panamy a Havany. V roce 1974 začala společnost provozovat letouny Lockheed L-188 Electra. Začátkem 80. let si aerolinie pořídila tři Boeingy 727 a jeden Boeing 737-200.

Lockheed L-188 TAME na letišti v Quitu (foto: Christian Volpati/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Od roku 2000 začala TAME modernizovat svou flotilu letouny Airbus A320, Embraer 170 a Embraer 190. V roce 2013 si společnost pořídila také jeden dálkový Airbus A330-200.

V posledních letech se počet provozovaných mezinárodních linek snižovala a aerolinie se zaměřovala na vnitrostátní lety. Zrušeny tak byly pravidelné linky do New Yorku, Bogoty a Limy. Jedinými mezinárodními linkami před vypuknutím pandemie covid-19 byla spojení do Cali v Kolumbii a Fort Lauderdale v USA.

TAME - Embraer 170 (foto: Aero Icarus/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Společnost TAME na domácím trhu obsluhovala na rozdíl od konkurenčních dopravců LATAM a Avianca také menší města. Ekvádorská vláda přislíbila, že i přes likvidaci TAME bude zajištěno letecké spojení i do odlehlých částí Ekvádoru, o které jiné aerolinie nemají zájem. Zatím vláda neinformovala jakým způsobem toto spojení bude zajištěno.

V současnosti se flotila TAME skládala ze sedmi letadel: tří ATR 42-500, dvou Embraerů 190, jednoho A319 a jednoho A320.

Témata